EU: pozitív értékelést kaptak a magyar válságkezelő lépések
A gazdasági válság hatására a munkanélküliségi ráta az idei év első negyedévében 9,7 százalékra emelkedett Magyarországon, ugyanakkor a jövőt illető, válságkezelő lépéseket az Európai Bizottság pozitívan ítélte meg.
José Manuel Barroso bizottsági elnök, miután megbeszélést folytatott Bajnai Gordon miniszterelnökkel kedden Brüsszelben újságírók előtt azt mondta: az Európai Bizottság támogatja az új magyar kormány által bejelentett válságkezelő intézkedéseket és reformprogramot.
José Manuel Barroso megjegyezte: a magyarországi egyensúlyhiányt, "amelyet hagytak növekedni", a globális válságtól függetlenül is fel kellene számolni középtávon. Ezért is üdvözölte az új kormány által e hónapban bejelentett válságkezelő intézkedéseket.
Barroso fontosnak nevezte a Magyarország iránti beruházói bizalmat és a forintra nehezedő nyomás csökkentését. Elismerte, hogy a szükséges intézkedések egy részét nem könnyű megvalósítani. Kitért arra: az unióban más országokban is felmerül a kérdés, miként lehet elérni, hogy több ember dolgozzék, és ez érinti a nyugdíjkorhatárt is.
Bajnai Gordon, aki úgy fogalmazott, hogy Magyarország mély gazdasági válságban van, tájékoztatta Barrosót mind a rövid távú kárenyhítést célzó válságkezelő intézkedésekről, mind azokról a szükséges reformlépésekről, amelyeket mindeddig halogattak Magyarországon. Célként fogalmazta meg olyan növekedési program megvalósítását, amelynek "a középpontjában a munka áll, többen dolgoznak, többen fizetnek adót".
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint a munkanélküliségi ráta az idei év első negyedévében 9,7 százalékos volt, a 15-74 éves foglalkoztatottak száma 3 millió 764 ezerre csökkent, a munkanélkülieké 403 ezer főre emelkedett. A december-februári időszakban a ráta még 9,1 százalék volt, tavaly az első negyedévben pedig 8 százalékot tett ki.
Mára a képzetlenek mellett a képzett munkavállalók is elszenvedői lettek a válság miatti létszámleépítéseknek - mondta Soós Adrianna, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgató-helyettese. A hivatal ezért a képzési programokon túl átképzési programokat is támogat, és a nagyok mellett külön figyelmet fordít a kisebb vállalkozások foglalkoztatási nehézségeire is - tette hozzá.
Az elmúlt egy évben mintegy 100 ezerrel nőtt az álláskeresők száma, főleg a tavaly októbertől idén márciusig tartó időszakban emelkedett a létszám. Míg eddig a leginkább veszélyeztetett ágazat a feldolgozóipar és az építőipar volt, mára a válság valamilyen mértékben szinte minden ágazatot elérte, és szolgáltató vállalkozások is megjelentek a pályázók között - ismertette a főigazgató-helyettes.
A német munkaerőpiacon bekövetkezett "súlyos zavarokkal" indokolták Németországban, hogy 2011-ig fenntartják a munkaerőpiaci korlátozásokat a kelet-közép-európai uniós tagállamokkal, köztük Magyarországgal szemben is.