Lelkendezni még nem kell, de örülni már lehet a márciusi ipari adatoknak

1 perc

2009.05.07. 09:59

Az ipari termelés márciusi adatai éves összehasonlításban 3-5 százalékponttal kisebb visszaesést mutatnak a piaci várakozásoknál, ezért óvatos bizakodásra adnak okot – vélekednek piaci elemzők.

A Központi Statisztikai Hivatal csütörtökön tette közzé a márciusi ipari termelés előzetes adatait. Ezek szerint az ipari termelés márciusban munkanaphatástól megtisztítva 19,6 százalékkal volt alacsonyabb, mint egy évvel korábban, februárhoz képest pedig szezonálisan és munkanap-tényezővel kiigazítva 4,3 százalékkal emelkedett.

Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője elmondta, hogy márciusban 24,5 százalékos éves visszaesésre számítottak, így a közölt adatok markánsan jobbak voltak várakozásaiknál.

Az elemző szerint – bár hangsúlyozta, hogy a részletek ismerete nélkül nehéz tisztán látni – a kedvező változásban szerepet játszhatott a nyugat-európai autószektorban mutatkozó javulás, a roncsprémium-programok sikere. Ezenkívül sok feltörekvő piacnál is látszott, hogy a nagyon rossz január-februári adatok után márciusban javult valamit a helyzet.

Kondrát Zsolt hangsúlyozta, hogy a kedvező tendenciákból téves lenne arra következtetni, hogy néhány hónap alatt „kint is vagyunk a gödörből”, az adatok csak azt mutatják, hogy nem romlott tovább a helyzet. Azt azonban egyelőre nem lehet tudni, hogy ez már a gödör alja, vagy csak átmeneti javulásról van szó – vélekedett az elemző.

Suppan Gergely, a Magyar Takarékszövetkezeti Bank Zrt. elemzője szerint „23 százalékos éves visszaesésre számítottak a munkanaphatással korrigált márciusi termelésben. „Túlzás lenne azt mondani, hogy élénkülés kezdődött, mindössze arról beszélhetünk, hogy a visszaesés mértéke elkezdett csökkenni.” Az elemző úgy véli, hogy az ipar kilátásai jók, minden külső konjunktúraindex felfelé mutat. A következő hónapokban a termelés éves visszaesése 15-20 százalék körüli szintre állhat be Magyarországon, majd – ahogy fokozatosan beérnek a világszerte meghozott nagy gazdaságélénkítő intézkedések és monetáris könnyítések – az év utolsó hónapjaiban már emelkedésbe is fordulhat. Ezt a bázishatás is erősíti majd – tette hozzá.