Simor vagyonát vizsgálnák a HVG cikke nyomán

2 perc

2009.06.04. 10:43

Vagyonnyilatkozati eljárást kezdeményez a Magyar Nemzeti Bank elnöke ellen a Fidesz, hogy kiderüljön miért csökkent egy év alatt "közel 900 millió forinttal" Simor András vagyona, és ez milyen összefüggésben van a jegybankelnök offshore cégével - jelentette be Répássy Róbert, az ellenzéki párt frakcióvezető-helyettese.

A vagyonnyilatkozati eljárást a jegybankról szóló törvény alapján kezdeményezik az Országgyűlés mentelmi és összeférhetetlenségi bizottságában.

Mint arról a HVG beszámolt, Simornak vagyonnyilatkozata szerint 2006-ban összesen 923 millió forintos befektetési alapokban tartott megtakarítása volt. Az egy évvel később tett nyilatkozatában viszont már azt közölte: csupán 67 millió forintja van befektetési alapokban. Egy év leforgása alatt tehát 856 millió forinttal csappant meg az MNB elnökének ily módon befektetett vagyona. Tavalyról pedig 80 millióról adott számot.

Répássy szerint a vagyonnyilatkozati eljárás tisztázhatja, hogy miért csökkent "közel 900 millió forinttal" a jegybankelnök vagyona, és milyen összefüggés van a hatalmas vagyonváltozás és Simor András offshore cégének tevékenysége között.

Az MNB a Népszabadságnak azt a tájékoztatást adta, hogy az elnök mindent, aminek a közlését a törvény előírja, nyilvánosságra hozott vagyonával kapcsolatban, de ezen túlmenően "vagyonával, annak felhasználásával kapcsolatban további tájékoztatási kötelezettség nem terheli".

Répássy most azt mondta: abban Simor Andrásnak igaza van, hogy ez a kérdés a vagyonnyilatkozatban nincs feltéve, de ahogyan korábban országgyűlési képviselők, politikusok vagy akár a legfőbb ügyész esetében is volt példa ilyen vagyonnyilatkozati eljárásra, a jegybankelnök is elszámolhat a vagyoncsökkenéssel a mentelmi bizottság előtt.

A mentelmi bizottság zárt ülésen tárgyalja az ilyen ügyeket, adott esetben csak arról tájékoztatja a közvéleményt, hogy nem talált kifogást az elszámolásban, így ha a jegybank elnökének "derogál" nyilvánosságra hoznia a vagyoncsökkenés okát, akkor ezt megteheti a testület zárt ülésén. Répássy bízik abban, hogy a mentelmi bizottság a törvény szellemében elrendeli az eljárást, és a jegybankelnök együttműködik a testülettel.

A fideszes politikus szerint az embereket joggal érdekli, hogy mi idézte elő a változást a jegybankelnök vagyonában, és mivel Simor havonta 7 millió forintos fizetést kap az adófizetők pénzéből, ezért köteles a választ megadni erre. Mint mondta, a Fidesz éppen azért kezdeményez vagyonnyilatkozati eljárást, mert Simor erre nem volt hajlandó.

Répássy kiemelte, az ország pénzügyi rendszerére nézve is veszélyes, ha túl sok a homályos ügy és túl sok a kérdés a jegybankelnökkel kapcsolatban. Egy ország jegybankelnökének példát kellene mutatnia átláthatóságból, korrektségből és fegyelmezett, példás adófizetésből, ha ugyanis a Magyar Nemzeti Bank elnökének adóparadicsomban bejegyzett offshore cége van, akkor aláássa az ország tekintélyét, és az emberek adófizetési morálját is.