Soros: a válság megnöveli Kína súlyát

1 perc

2009.06.07. 16:49

A pénzügyi válság hatására növekedni fog Kína világgazdasági befolyása Soros György szerint.

A magyar származású amerikai üzletember úgy látja: a kínai bankrendszer elszigeteltsége és az állami ellenőrzés miatt az ázsiai ország gazdasága viszonylag hamar emelkedő pályára állhat. A sanghaji Fudan egyetemen tartott vasárnapi előadásában Soros kifejtette: a globális hálózatokba kevéssé beágyazott kínai bankrendszer éppen a zártság következményeképpen jobb állapotban van, mint a nemzetközi pénzügyi rendszer.

"Az állam szerepe is nagyobb. Amikor a kormány azt mondja, hogy a bankok helyezzenek ki hitelt, akkor a bankok nekiállnak hitelezni" - mondta Soros. E két tényező és az állami gazdaságélénkítő csomagok hatására Kína hamar kilábalhat a recesszióból. "Azt hiszem, hogy Kína befolyása a világgazdaságban gyorsabban fog növekedni, mint ahogy azt sokan gondolják" - mondta Soros.

A pekingi vezetés tavaly novemberben 584 milliárd dolláros gazdaságélénkítő csomagot hagyott jóvá, és május végén bejelentették, hogy újabb 440 milliárd dolláros programot készítenek elő, a kínai bankok pedig az első negyedévben minden korábbinál nagyobb mennyiségű hitelt helyeztek ki. Elemzők arra számítanak, hogy az intézkedések révén a világ harmadik legnagyobb gazdasága hamarosan túljuthat a válságon.

Egyes vélemények szerint a kínai valuta, a jüan akár globális tartalékvaluta is lehet. Erről beszélt például Alekszej Kudrin orosz pénzügyminiszter ugyancsak vasárnap a szentpétervári gazdasági fórumon. Kudrin szerint a jüannak már a következő évtizedben lehet tartalékvaluta funkciója, ehhez azonban a kínai gazdaság liberalizációja és a jüan konvertibilitása is szükséges.