Munkanélküliség az OECD-országokban: borúlátó elemzés

1 perc

2009.06.30. 13:18

Hátrányos megkülönböztetés, munkanélküliség, kitaszítottság és idegenellenes indulatok fenyegetik a válság miatt a munkát kereső bevándorlókat, akiknek óriási szerepük volt a korábbi években a jómódú országok gazdaságának fellendítésében - áll a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) kedden megjelent elemzésében.

A legfejlettebb államokat tömörítő szervezet szerint a befogadó országok felelősséggel tartoznak a bevándorlók iránt. "A migráció nem csap, amelyet tetszés szerint lehet csavargatni" - áll a jelentésben, amely szerint a mostani válságot megelőző évtizedben az OECD-tagországokban a munkavállalók között igen jelentős volt a külföldiek aránya. Az Egyesült Államokban például a válság előtti évtizedben a foglalkoztatás bővüléséhez 58 százalékban, Nagy-Britanniában 71 százalékban járult hozzá a külföldiek új alkalmazása, vagyis a külföldi dolgozók nélkül alig lehetett volna bővíteni a kapacitásokat, hiányuk erősen fékezte volna a gazdasági növekedést. 

Az 1930-as évek óta legmélyebb recesszió miatt a munkanélküliség a magasba szökik, jövőre az OECD-átlag elérheti a tíz százalékot. A folyamat aránytalanul nagy mértékben sújtja a bevándorlókat, mert főleg azokban a szektorokban dolgoznak, amelyekben a legnagyobb a visszaesés, így például az építőiparban és a kereskedelemben. A kormányok ugyanakkor gyakran csak a hazai munkaerőt igyekeznek megóvni a válságtól, a bevándorlókat pedig magukra hagyják, kitéve őket a munkanélküliség kockázatának, a diszkriminációnak és a növekvő idegengyűlöletnek - áll az OECD jelentésében. 

A szervezet azt tanácsolja a kormányoknak, hogy erősítsék a bevándorlók beilleszkedését segítő programokat, és növeljék a hátrányos megkülönböztetés elleni erőfeszítéseiket. Az OECD szerint hasznos lenne nagyobb távlatban szemlélni a migráció kérdését, és a döntéshozóknak érdemes lenne megjegyezniük, hogy "a nemzetközi migráció, az országhatárokat nem ismerő vándormozgalom várhatóan újra megindul, amint talpra áll a gazdaság ."