Javítják a munkaerő-piaci esélyeket a salgótarjáni kistérségben

1 perc

2009.07.10. 10:22

Közel 60 millió forintot nyert el Salgótarján kistérsége a halmozottan hátrányos helyzetű, aktív korú álláskeresők munkaerő-piaci esélyeinek javítására; a 2010 októberéig tartó programba 60 embert vonnak be - mondta pénteken Bogenblück Tamásné, a program vezetője.

A Lépésről lépésre a munkaerőpiac felé című programra a Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) keretében nyert 58 millió 438 ezer forintot a Salgótarjáni Kistérség Többcélú Társulásának Tanácsa, a programot a kistérségi családsegítő szolgálat bonyolítja.

Bogenblück Tamásné elmondta: az esélyjavítás a cél, a pályázat nem is ír elő kötelező munkába állást a program lejártakor. Most zajlik a résztvevők kiválasztása, és mivel a családsegítők eleve ilyen családokkal foglalkoznak, megvan az előzetes személyes kapcsolat - tette hozzá.

Első körben 120 embert választanak ki olyan állástalanok közül, akik már elmúltak 18 évesek, és öt éven belül nem érik el az öregségi nyugdíjkorhatárt. A programba bevont 60 ember kiválasztásában két szakpszichológus is segít, hogy az állástalanok alkalmasak legyenek a képzések, tréningek végigvitelére.

A tanulástechnikai felkészítő után 26-an piacképes szakmát szereznek, kőművesek és szakácsok lesznek, 10-en a pszichés betegséget, illetve a szenvedélybetegséget leküzdő programot végzik el, 24-en pedig álláskeresési és -megtartási tréningeken vesznek részt. Egy résztvevő azonban több szolgáltatást is igénybe vehet, időben pedig eltérő lesz, hogy ki mikor kezdi, és mikor fejezi be a tréningeket.

A programot hat mentor kíséri, akik egyéni életvezetési és családi problémákban is segítenek, vagyis mélyebb családgondozási folyamatról van szó - mondta Bogenblück Tamásné.

A képzés résztvevői napi 2000 forintos képzési, és 1400 forintos étkezési hozzájárulást kapnak.

A program vezetője közölte, 2010 októberétől hat hónapos utánkövetést végeznek, figyelik, hogy a résztvevők mit profitáltak a programból, el tudnak-e helyezkedni, tudják-e hasznosítani a megszerzett tapasztalatokat, de a pályázati kiírás nem ír elő kötelező elhelyezkedési arányt.