A börtönben halhatnak meg a romák gyilkosai

1 perc

2009.08.24. 12:40

Ha vádat emelnek a romák feltételezett gyilkosai ellen és a bíróság el is ítéli őket, nagy valószínűséggel életük végéig raboskodhatnak, a gyilkosok segítőire pedig legalább tizenöt-húsz éves büntetés vár.

Az emberölést öttől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel bünteti a törvény, csakhogy a romák elleni gyilkosságsorozat minősített eset, miután a támadásokat minden jel szerint előre kitervelve, aljas indokból, különös kegyetlenséggel, s szervezetten követték el.

Az egyik gyanúsított.
© Stiller Ákos
Ha a bíróság ezeket igazolva látja, vagyis előre kitervelten, aljas indokból, különös kegyetlenséggel, több emberen elkövetett emberölés bűntettében találja majd bűnösnek a gyanúsítottakat, akkor várhatóan tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésre ítéli őket.

Utóbbi azt jelenti, hogy már soha többé nem kerülhetnek szabadlábra – életük hátralevő részét a Csillag néven ismert Szegedi Fegyház egyik speciális, kifejezetten a tényleges életfogytiglatos, azaz a TÉSZ-es elítéltek részére épített körletében fogják tölteni. Segítőik a hvg.hu által megkérdezett ügyvédek szerint legalább tizenöt éves szabadságvesztésre számíthatnak, amit ugyancsak fegyházban kell majd letölteniük.

Elképzelhető, hogy a romák elleni támadássorozatnál a vád kiterjed arra is, hogy a bűncselekményeket a csoport bűnszervezetben hajtotta végre. Ha ezt sikerül bebizonyítani, a segítők sem ússzák meg húsz év alatt – ez esetben ugyanis a büntetési tétel a kiszabható büntetés felső határának kétszerese, de legfeljebb húsz év. Ha a bűnszervezet vádja megállja a helyét, az elítélteknek ki kell tölteniük a büntetést, azaz feltételesen sem szabadulhatnak korábban.

Jóllehet még tart a nyomozás és vádemelésre is csak jóval később kerülhet sor, minden bizonnyal nemcsak a többrendbeli emberölést, illetve emberölési kísérletet, hanem egyéb bűncselekményeket – közveszélyokozás, lőfegyverrel való visszaélés, súlyos-és könnyű testi sértés - is a gyanúsítottak számlájára írnak, ami tovább növeli a lehető legsúlyosabb büntetés kiszabásának esélyét.

Amennyiben elítélik őket, a TÉSZ-es fogvatartottak (azaz a gyilkosok) eleve a fegyház többi lakójától elkülönítve fognak élni, de – tekintettel a bűncselekmények jellegére – segítőiket sem engedik majd valószínűleg a rabtársak közelébe, mert könnyen bosszú áldozatává válhatnak.