A kormány betartott nekik, mire számítsanak most a tartós befektetési számlások?

4 perc

2025.03.31. 11:10

2025.03.31. 11:38

Az állam mohósága ellenére – illetve bizonyos értelemben éppen azért – dinamikusan emelkedik a tartós befektetési számlák száma, a rajtuk lévő vagyon értéke már a 6200 milliárd forintot közelíti.

Hiába szigorított váratlanul tavaly év végén a nemzetgazdasági tárca, ez nem vette el a magyarok befektetési kedvét. Idén január óta ugyanis az új szerződéseknél, valamint az újrakötéseknél a tartós befektetési számlák (tbsz) birtokosai csak akkor mentesülnek a szociális hozzájárulási adó (szocho) megfizetése alól, ha – az eredeti célnak megfelelően – öt teljes évig nem nyúlnak hozzá a lekötött pénzhez. Az új jogszabály szerint az e számlákon lekötött pénz hozama után kizárólag abban az esetben nem kell szochót fizetni, amikor személyi jövedelemadót (szja) sem.

A kormány hirtelen gondolt egyet, és lehúzza azokat, akik tartós befektetési számlán tartják a pénzüket

A kormány újabb hirtelen elővezetett megoldással adóztatja meg a gyorsan növekvő tartós lakossági megtakarításokat jövő januártól.

Előtte e kétféle fizetnivaló külön mozgott. Mostantól egy az útjuk: ha valaki három éven belül feltöri a tbsz-t, akkor ugyanúgy 15 százalékos szja-t és 13 százalék szochót kell fizetnie, mint (az állampapírokat kivéve) minden más értékpapír-befektetésnél; három év után 10, illetve 8 százalékra csökken a taksa, és csak öt év leteltével élesedik a teljes szja- és szochomentesség. A tbsz tehát akkor jó választás, ha valaki közép- vagy hosszú távon szeretné befektetni a pénzét.