Ügynökakták: a HM betekintést engedett Kenedinek a kért iratba
A hadtörténelmi levéltár a bíróság ítéletének megfelelően betekintést engedett Kenedi Jánosnak az általa kért (pártállami állambiztonsági) iratba - erősítette meg korábbi közlését a Honvédelmi Minisztérium.
"2005. október 19-én Kenedi János és ügyvédje a levéltárban be is tekintettek a dokumentumokba, a látogatást tényét Dr. Schmidt Zoltán önálló bírósági végrehajtó képviselője, dr. Csapó Annamária rögzítette. A dokumentumok másolását azonban nem engedélyezték, hiszen arra a bírósági végzés nem adott felhatalmazást. A látogatást és a betekintés tényét jegyzőkönyv bizonyítja" - tartalmazza a HM hétfői közleménye, hoozátéve, hogy a jegyzőkönyvben - amit Kenedi János maga hitelesített aláírásával - szerepel, hogy "… az iratot a kötelezett munkatársa bemutatta, betekintésre átadta a végrehajtást kérő részére (…) A kötelezett munkatársa a végrehajtási lapon feltűntetett további 7 irat fellelhetéséről felvilágosítást nem tud adni" .
Ezzel kapcsolatban a Kenedi János a napokban az MTI-nek úgy nyilatkozott: a kérdéses irat 27 nyílt oldalára, illetve annak is csupán az első oldalára rátekintett, ám mikor e célból 2005 októberében jogi képviselőjének és a PKKB végrehajtási bírájának társaságában bement a Hadtörténeti Levéltárba és másolatot kért, ezt megtagadták.
"A BM ellen indított per során a HM-ről egyáltalán nem volt szó, és a bíróságok ítéleteiben sem. Így csak hazugságnak minősíthetem, amit a HM állít, hogy betekintettem volna ebbe az iratba, s erről jegyzőkönyv készült" - mondta Kenedi János korábban az MTI-nek.
A HM hétfői közleménye újólag rögzíti, hogy a Kenedi János által keresett nyolc dokumentum közül csupán egyet tárolnak a hadtörténeti levéltárban, amely a dokumentumnak nem tulajdonosa, csupán letétként őrzi azt, afelett rendelkezési joga nincs. A rendelkezési joggal a Belügyminisztérium jogutódja bír, így azt is a jogutód határozhatja meg, hogy ki és milyen feltételekkel tekinthet be az irat-együttesbe. "Amennyiben arra felhatalmazást kap a Honvédelmi Minisztérium, biztosítja a dokumentum másolását is" - közölte a tárca.
Kenedi János kutató mindmáig nem ismerhetett meg olyan általa kért pártállami állambiztonsági iratokat, melyekbe a betekintést a magyar bíróságok már évek óta jogerős ítéletekben biztosították részére. Mi több, idén májusban a strasbourgi bíróság is megállapította, hogy a magyar állam szervei jogellenesen jártak el az ügyben.