Még bíznak az 5-5,50 százalékos kamatszintben a City elemzői

3 perc

2009.12.21. 16:33

A vártnál kisebb mértékű hétfői magyarországi jegybanki kamatcsökkentés ellenére még mindig valószínű, hogy jövőre 5-5,50 százalékos mélypontra süllyed az MNB alapkamata, csak legfeljebb lassabb ütemben - mondták londoni feltörekvő piaci elemzők a magyar jegybank 0,25 százalékpontos kamatcsökkentési döntése után.

Neil Shearing, a Capital Economics nevű vezető londoni gazdaságelemző ház európai felzárkózó piaci közgazdásza az MNB bejelentése után az MTI-nek azt mondta: a magyar jegybank várhatóan már nem tér vissza a fél százalékpontos kamatcsökkentések gyakorlatához, de a jövő év első négy-öt hónapjában további, a hétfőihez hasonló mértékű enyhítések következhetnek. Így változatlanul elérhető az 5 százalékos kamatmélypont, és 2010 második felétől az MNB itt valószínűleg megáll.

Christine Li, a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő londoni gazdaságelemző szolgálatának - Moody's Economy.com - közgazdásza szintén 5 százalékos jövő évi kamatmélypontot jósolt, az eddigieknél lassabb lépésekben.



A szakértő szerint a lassítást az infláció legutóbbi megugrása is indokolja, jóllehet a vártnál magasabb novemberi inflációs számok előtt négy egymást követő hónapban elmaradtak a konszenzustól az inflációs ütemek.

A Moody's Economy.com londoni közgazdásza azt jósolta, hogy a magyar gazdaság a "nagyon feszes költségvetési politika miatt" 2010 közepéig recesszióban lesz. Mindezek alapján a cég várakozása az, hogy az MNB 2010-ben összesen további 1,25 százalékpontnyi kamatcsökkentést hajt végre, vagyis a magyarországi jegybanki alapkamat 5 százalékra süllyed.



JP Morgan: ésszerűnek tűnik a lassítás

A JP Morgan londoni elemzői valamivel óvatosabb előrejelzést adtak: a ház közölte, hogy a hétfői kamatdöntés után is tartja az 5,50 százalékos jövő évi kamatmélypontot valószínűsítő prognózisát.



A cég a konszenzussal egyezően fél százalékpontos hétfői kamatcsökkentést várt, bár számított arra, hogy "szoros" lesz a szavazati eredmény a negyed és a fél százalékpontos csökkentés között, az ingatagabbá vált piaci helyzet, a forint gyengülése és a szuverén adósságtörlesztési kockázat fedezetére szolgáló határidős biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) szélesedő felára miatt.



A magyar CDS-árazások az elmúlt napok londoni kereskedésében 240 bázispont felett jártak, jóllehet a korábbi hetekben 200 bázispont alatti jegyzések is előfordultak. A feltörekvő piaci CDS-díjszabások egyöntetű elemzői vélemények szerint a súlyos görög és dubaji költségvetési és adósságproblémák előtérbe kerülésének tovagyűrűző piaci hangulati hatásai miatt emelkedtek.



A JP Morgan londoni elemzőinek hétfői kommentárja szerint mindazonáltal az aznapi MNB-kamatdöntés utáni nyilatkozatok hangneme, és a szavazatmegoszlás is "héjább" volt a cég előzetes várakozásánál. A ház szakértői szerint ez arra vall, hogy a magyar jegybank monetáris tanácsa kisebb mértékű forintgyengülést sem kíván elnézni, annak ellenére sem, hogy a gazdaság teljesítménye és az infláció egyaránt lefelé mutató meglepetéseket produkál.

A JP Morgan szerint "ésszerűnek tűnik", hogy a magyar jegybank lassítja a kamatcsökkentési ütemet az enyhítési ciklus végének közeledtével, a cég londoni elemzői azonban ezt a "sebességváltást" csak januárra várták, a 6 százalékos kamatszint elérése után.

A ház közölte azonban, hogy tekintettel a forintárfolyammal kapcsolatos "konstruktív" álláspontjára, változatlanul megfelelőnek tartja alapeseti forgatókönyvét, amely szerint az MNB a következő 3-4 hónapban 5,50 százalékra csökkenti irányadó kamatát.

A tavaszi parlamenti választásokhoz kötődő költségvetési kockázatok - például annak lehetősége, hogy kormányra kerülése esetén a Fidesz "jelentősen felfelé módosítja" a jövő évi államháztartási hiánycélt - valószínűleg eltántorítják a jegybankot attól, hogy ennél lejjebb csökkentse kamatszintjét, hacsak a forint nem erősödik számottevő mértékben - vélekedtek hétfőn a JP Morgan londoni részlegének elemzői.

GS, Fitch: nem lesz költségvetési lazítás

Más nagy londoni házak ugyanakkor a magyarországi választások után sem valószínűsítenek komolyabb eltérést a mostani kormány költségvetési politikájától.

A Goldman Sachs bankcsoport londoni befektetési és elemző részlege nemrégiben kiadott felzárkózó piaci helyzetértékelésében azt írta: a nemzetközi hitelezők, és különösen a piac részéről megnyilvánuló nyomás jó eséllyel megakadályozná, hogy az új kormány visszalépjen a 2006 óta elért jelentős költségvetési kiigazítástól. A ház hangsúlyozta emellett, hogy az előző Fidesz-kormánynak "meglehetősen jó híre volt" az általa tanúsított költségvetési felelősség szempontjából.

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő, amely a minap megerősítette Magyarország közepes befektetői "BBB" adósbesorolását, ehhez fűzött londoni elemzésében azt írta: véleménye szerint a 7 százalék körüli jövő évi GDP-arányos államháztartási hiányról elhangzott Fidesz-nyilatkozatok nagyobb valószínűséggel tekinthetők választások előtti politikai megnyilvánulásoknak, semmint tényleges hiánycélnak.