Fél százalékon maradt a brit jegybanki alapkamat
A jelenlegi történelmi mélyponton, fél százalékon hagyta irányadó kamatát csütörtökön tartott idei első ülésén a brit jegybank, amely nem változtatott a gazdaságélénkítő célú pénzinjekció - a kvantitatív enyhítés - jelenleg 200 milliárd fontos (60 ezer milliárd forintos) keretén sem. Mindkét döntés megfelelt a piaci várakozásnak.
A Bank of England (BoE) - az euróövezeten kívüli legnagyobb EU-gazdaság központi bankja - tavaly március óta tartja fél százalékon a kamatszintet. Az akkor végrehajtott fél százalékpontos csökkentés 2008 októbere óta a hatodik volt.
A pénzügypolitikai enyhítési kurzus 5 százalékról indult, vagyis a brit központi alapkamat eddig 4,5 százalékponttal csökkent a 2008 őszi legutóbbi csúcsszintről.
A BoE kamatszintje éppen egy éve döntött mélységi rekordot. A tavaly januári csökkentéssel 1,50 százalék lett kamatszint; az 1694-ben alapított Bank of England alapkamata korábban soha nem ment 2 százalék alá.
A BoE a mély recesszióra válaszul tavaly márciusban a kvantitatív enyhítésnek nevezett, likviditásbővítő pénzügypolitikai eljárással is kiegészítette a rendkívül enyhe kamatpolitikát. Az erre szánt, eredetileg 75 milliárd fontos keretet a bank már kétszer emelte, előbb 175 milliárd fontra, majd a monetáris tanács novemberi ülésén a jelenleg érvényes 200 milliárdra.
A kvantitatív enyhítés lényege az, hogy a jegybank "új pénzt" teremt - jóllehet ez fizikai valójában, bankjegyek formájában nem jelenik meg -, és ebből vásárol elsősorban államkötvényt. A Bank of England azonban - amely fennállása óta először folyamodik e pénzügypolitikai eljáráshoz - a pótlólagos likviditásból juttat közvetlenül a reálgazdaságba is, vállalati adósságpapírok vásárlása révén.
A brit gazdaság az utóbbi fél évszázad legmélyebb recesszióját élte át az elmúlt másfél évben, és a többi nagy ipari gazdasággal ellentétben - amelyekben már beindult a növekedés - a tavalyi harmadik negyedévben még mindig tartott a recesszió. Az volt a hatodik olyan negyedév egymás után, amelyben csökkent a brit gazdaság összteljesítménye. Ilyen hosszú recesszióra még nem volt példa Nagy-Britanniában azóta, hogy a brit statisztikai hivatal 1955-ben elkezdte a rendszeres negyedéves GDP-kimutatások közlését. A recessziós előrejelzést ráadásul nemrégiben még rontotta is a brit kormány.
Alistair Darling pénzügyminiszter a brit gazdaság és a költségvetés helyzetéről nemrégiben tartott éves parlamenti beszámolójában közölte: új becslése szerint a brit hazai össztermék az áprilisig tartó pénzügyi év egészében 4,75 százalékkal csökken a költségvetésben szereplő eredeti, 3,5 százalékos recessziós jóslat helyett.
Az elhúzódó visszaesés már érzékelhető a britek életszínvonalán is. Az Oxford Economics, az Oxfordi Egyetem üzleti tudományok karának gazdaságelemző vállalkozása egy minapi tanulmányában kimutatta: az egy főre jutó bruttó hazai termék 2009-ben reálértéken alacsonyabb volt, mint 2005-ben, és még az idén is alacsonyabb lesz.
A cég saját becslése szerint tavaly 22 700 font (6,8 millió forint) volt a fejenkénti GDP-érték a négy évvel korábban mért - tavalyi árakon számolt - 23 ezer font helyett, ami reálértéken 1,3 százalékos visszaesés. Az Oxford Economics 2010-re, szintén tavalyi árakon számolva 22 775 fontos fejenkénti GDP-értéket jósol, vagyis eszerint az idén még mindig 225 fonttal kevesebb hazai össztermék jut egy-egy britre, mint öt éve.