Polyák Gábor: Az újságírás védelmében

4 perc

2024.12.27. 07:00

Egyetlen politikusnak sem kell szeretnie az újságírókat. Bármelyik politikus gondolhatja, és az orra alá moroghatja is, hogy „pont leszarja… a sok köcsögöt”. De a nyilvánosságban még a legígéretesebb rendszerváltó sem árthat a sajtó ügyének. Vélemény.

A választási győzelmét követő beszédében Donald Trump „ellenséges táborként” hivatkozott a vele szemben kritikus médiára. Közben a német populista-szélsőjobb Alternatíva Németországnak (AfD) minden újságírót kizárt a türingiai választási eredményvárójáról. A francia médiapiac egyre nagyobb részét vásárolja fel egy ultrakonzervatív milliárdos, Vincent Bolloré. Romániában pedig meg is kellett semmisíteni az elnökválasztás első fordulójának eredményét a TikTokon orosz támogatással és orosz érdekből folytatott kampány miatt. Kiragadott választási hírek ezek a 2024-es évből.

A tények nélkülözhetetlenek az értelmes vitákhoz, és az értelmes viták nélkülözhetetlenek a békés hatalomváltáshoz. Ennyiben akár össze is foglalható a nyilvánosság és a demokrácia közötti kapcsolat. Ha nincsenek tények, értelmes viták sincsenek, és azok nélkül nincs békés hatalomváltás. Ahol nem számítanak a tények, ott a hatalom megszerzése és megtartása élet-halál kérdésévé válik. Ott nincs többé demokrácia.

2024 a tények, a viták és a demokrácia nagy próbatétele volt.

A német tartományi, az európai parlamenti és az amerikai elnökválasztás nyomán természetesen nem vonhatunk le egységes következtetéseket, de a tendencia, az összkép mégis az, hogy a populista, antidemokratikus erők a politikai élet domináns szereplőivé válnak. Az amerikai, az osztrák, a keletnémet, a román vagy akár a francia választási eredményeket és tapasztalatokat, a szélsőséges pártok megerősödését az Európai Parlamentben súlyos hiba lenne kizárólag politikai kommunikációs stratégiákkal és trükkökkel magyarázni.

A populista pártok sajnos rendszerint nem kitalálják a társadalmi feszültségeket, hanem felismerik, saját céljaikra használják és felerősítik azokat. Amíg a demokratikus politikai erők nem képesek meggyőző válaszokat adni ezekre a feszültségekre akár jobb-, akár baloldalról, addig a populisták az új médiakörnyezetben kedvükre torzíthatják a tényeket. És egyáltalán nem biztos, hogy a valóság átfestése szörnyekkel teli rémálommá egy ponton túl még visszafordítható. A döntő pillanat elszalasztása a történelemben mindig nagy csattanással és sok áldozattal járt.