Indokolt volt az óvatos alapkamat csökkentés az elemzők szerint

2 perc

2010.01.25. 14:57

Indokoltnak tartották a monetáris tanács óvatos, 25 bázispontos csökkentését elemzők, akik szerint az irányadó ráta év közepére 5,5 százalékra süllyedhet és akkor sem emelkedik szükségszerűen, ha a nagy nyugat-európai és amerikai jegybankok kamatemelésbe kezdenek.

Suppan Gergely, a Takarékbank elemzője elmondta, hogy a piaci várakozásoknak megfelelő 25 bázispontos lazítás mellett a jegybank, és a döntés indoklása sem tartalmazott meglepetést, ahogy az sem, hogy volt javaslat 50 bázispontos csökkentésre is. Az utóbbi mellett szóló érvek azonban Suppan Gergely szerint az elmúlt hét romló piaci körülményei miatt jelentősen gyengültek. A monetáris politika kiszámíthatóságát a 25 bázispontos lépés is erősíti – mivel decemberben is csak ekkora volt a kamatcsökkentés mértéke – és a korábbiaknál gyengébb lazítás további mozgásteret is biztosít a jegybanknak – tette hozzá.

Az elemző szerint az alapkamat 5,5 százalékra csökken március-áprilisra, két lépésben. Ezen a szinten pedig hosszabb távon bennragadhat, elsősorban az országgyűlési választások miatt.

Ha a nagy nyugat-európai, amerikai jegybankok monetáris szigorításba kezdenek, az sem hozza feltétlenül magával a magyar alapkamat ismételt emelkedését – mondta Suppan Gergely. Várhatóan a Fed kezdi meg a kamatemelést, amely azonban – ugyanúgy, mint más országokban is – várhatóan nagyon óvatos, lassú és kimért lesz. Csak akkor kezdődik el a kamatemelési ciklus, ha az érintett gazdaságok megerősödnek és a munkanélküliség tartósan csökkenő pályára kerül.

Ebben a helyzetben pedig nőhet a kockázatvállalási hajlandóság és csökkenhetnek a kockázati prémiumok, így a magyar kamatnak nem kell feltétlenül követnie a világpiaci trendet. Sőt, abban az esetben, ha az új kormány hiteles fiskális politikát folytat és hiteles euróbevezetési menetrenddel áll elő, a magyar alapkamat még szembe is mehet a trendekkel, akár tovább is csökkenhet – vélekedett Suppan Gergely.

Az Equilor Befektetési Zrt is piaci fejleményekkel indokolta a korábbinál mérsékeltebb kamatcsökkentést. Idesorolták, hogy az elmúlt napokban a részvény- és a kötvénypiacok is a befektetői bizalom törékenységét tükrözték. Az előző hét második felében a fejlett részvénypiaci indexek és a BUX index is jelentősen lefelé korrigált több kedvezőtlen amerikai gyorsjelentés, valamint az amerikai kormányzat banki kockázatvállalást korlátozó javaslata miatt. Ezzel párhuzamosan azonnal megindult az átlagosnál kockázatosabb befektetési eszközök eladási hulláma, amely természetszerűleg érintette a magyar állampapírokat is. A 10 éves futamidejű magyar államkötvény hozamszintje egy hét alatt 20 bázispontot emelkedett az eladásoknak miatt 7,50 százalékról 7,70 százalék fölé.

Az infláció oldaláról valószínűleg még hosszú hónapokig nem lesz indokolt az alapkamat esetleges szinten tartása, vagy emelése, tekintve, hogy az MNB számára meghatározó időtávon (12-18 hónap) az infláció bőven a jegybanki 3 százalékos célkitűzés alatt alakulhat – fogalmaztak.

Mivel a kamatdöntő ülés eredménye nem keltett meglepetést a piaci szereplők körében, nem várható komolyabb kilengés a magyar pénzpiacon, sem a rövidebb lejáratú állampapírok, sem a forint piacán az Equilor szerint. Az Államadósság Kezelő Központ éppen kedden tartja a 3 hónapos diszkontkincstárjegy következő aukcióját. Az ezen az aukción kialakuló átlaghozam mindenképpen irányadó lehet a jövőbeli kamatvárakozásokat illetően – fogalmazott az Equilor.