Újabb Kínából érkező vírussal riogatnak, de van okunk félni a HMPV-től?

5 perc

2025.01.08. 12:30

2025.01.08. 12:38

A koronavírus után vészjósló arról olvasni, hogy ismét súlyosbodik a járványhelyzet Kínában, és még inkább pánikkeltő, ha maszkban ülő betegekről terjednek képek Pekingből. A HVG által megkérdezett virológus szerint azonban aggodalomra semmi ok, a HMPV nem Covid. 

Végigsöpört a világsajtóban, hogy terjed egy újabb vírus Kínában, több kép is megjelent maszkban és infúzióval várakozó páciensekről a kórházakban, majd az USA-ban és Európában is elkezdtek arról írni, hogy már náluk is felbukkant a betegség. Egyből megindult a pánik és a találgatás: még fel sem lélegeztünk az előzőből, de máris nyakunkon lehet a következő pandémia? 

Tanulmányok és Kemenesi Gábor virológus segítségével utánajártunk, valóban van-e okunk aggodalomra, és összegyűjtöttük, mit lehet tudni a humán metapneumovírusról, vagyis a HMPV-ről. 

Egy olyan vírusról beszélünk, amely a legtöbb ember számára enyhe felső légúti fertőzést eredményez, és gyakorlatilag ugyanazokat a tüneteket okozza, mint az influenza

– mondta Kemenesi a HMPV-ről. A kórokozóz már 2001-ben is jelen volt, ekkor azonosították Hollandiában egy csoport gyereknél, bár egy 2018-as amerikai tanulmányban arról írnak, hogy legalább 65 éve terjeng a világon. 

Dr. Kemenesi Gábor
Csortos Szabolcs – UnivPécs

A humán metapneumovírus elsősorban gyerekek, idősek és a legyengült immunrendszerű betegek, például tüdőtágulattól vagy asztmától szenvedők körében terjed közvetlen érintkezés útján, de egy vírussal szennyezett felülethez érve is el lehet kapni. A virológus elmondása alapján szinte minden gyerek elkapja egyszer a HMPV-t ötéves kora előtt, azonban ez nem ad teljes immunitást, így felnőttkorban akár többször is meg lehet betegedni tőle.

Árnyaltabb képet fest az idősek megbetegedéséről egy kanadai tanulmány, amely szerint a HMPV-pozitív esetek 46 százalékát legalább 65 éves pácienseknél diagnosztizálták, és ezeknek az idős betegeknek a 60 százalékát kórházba is kellett szállítani. Egy idősotthonban történt járvány során a vírussal fertőzött idős betegek legalább felénél hörghurut vagy tüdőgyulladás alakult ki, amely 50 százalékos halálozási arányhoz vezetett.

A tünetek hasonlóak más légúti vírusfertőzésekhez: az enyhébb verziónál jelentkezhet köhögés, orrfolyás, torokfájás és láz, de megjelenhetnek az alsó légutakat érintő tünetek is, mint a sípoló légzés, nehézlégzés és az oxigénhiányos állapot. Súlyosabb esetben akár tüdőgyulladás is kialakulhat, ahogy azt az idősotthon példájánál is láthattuk. Az átlag populációnál azonban egy sima náthát okoz csak a vírus.

Már Magyarországon is jelen van

Az október és december közepe közötti időszakot nézve mindössze négy emberről derült ki Magyarországon, hogy elkapta a HMPV-t a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai alapján, de fontos kiemelni, hogy ez csak a regisztrált esetek száma. Azok a hírek, amelyek friss információként közlik, hogy már itthon is megjelent a vírus enyhén félrevezetőek, ugyanis már 2023 decemberében is írtunk arról, hogy a légúti fertőzések egy részét humán metapneumovírus okozta. 

A fentieket olvasva azonban felmerülhet a kérdés, hogy ha egy olyan vírusról van szó, amelynek egészen enyhék a tünetei, és már korábban is jelen volt, akkor most miért zeng tőle a média?