A nyugati demokrácia válságának egyik oka a nem eléggé szabályozott digitális média, írja a Guardian
Eldurvul a közbeszéd, összeomlik a közmegegyezés, veszélybe kerül a demokrácia amennyiben nem szabályozzák a jelenleginél jobban a digitális médiát, írja a Guardian szerkesztőségi cikke. Grúzia autoriter irányba sodródik, ám a nyugat nem tesz eleget, hogy ne így legyen, írja a Foreign Affairs. Az elnyomás hosszú lidércnyomása várhat a megszállt ukrán területekre, fogalmaz cikkében a Financial Times. A lap egy másik cikke szerint jelentősen átalakultak az erőviszonyok a Közel-Keleten, Irán évtizedek óta nem tűnt ennyire sebezhetőnek. Két neves amerikai jogász szerint a Kongresszus meg tudná akadályozni, hogy Donald Trump hivatalba léphessen. Válogatásunk a világlapok cikkeiből.
Frankfurter Rundschau
A publicista, Bill Kristol szerint olyan, mintha kezdene orbanizálódni az amerikai politika. A magyar állapotok úgy jutottak eszébe, hogy a washingtoni hatalomváltás előtt egy egész nemzet hódol be gyalázatosan Donald Trump előtt – jelenti a tengerentúlról Karl Doemens, a lap tudósítója. Egyének és intézmények tömegesen hajbókolnak a leendő elnök előtt, mert szeretnék bebiztosítani magukat uralma idejére. Pedig semmi jele, hogy józan államférfi lenne a választási kampány elvetemült figurájából, éppen ellenkezőleg.
Kiválasztott csapata le akarja csukni a politikai ellenfeleket, betiltaná a gyerekbénulás elleni oltást, ugyanakkor Vlagyimir Putyinnal rokonszenvez. A gárda tele van összeesküvés-elméleteket hangoztató fantasztákkal, kétes elemekkel – az egész arra hasonlít, mintha feltartott középső ujj lenne a hagyományosan jobboldali amerikai értékekkel és szabályokkal szemben.
A vezér már most úgy viselkedik, mint egy korrupt autokrata, intézményvezetőket bocsát el, pedig azokat nem lehetne kitenni. Gyertyafényes vacsorákat szervez, a részvétel díja fejenként egymillió dollár. Külföldi uralkodókkal bonyolít le kétes ügyleteket.
Ám egyetlen árva hang sincs mindez ellen, mintha a föld nyelte volna el azt a 250 millió embert, aki a választáson vagy otthon maradt vagy Harrisre voksolt. A liberális CNN és MSNBC nézettsége gödörbe zuhant. Mindenütt kimerültséget, tanácstalanságot és csalódottságot tapasztalni ellenzéki oldalon.
További aggasztó jelenség a liberális elit kollektív megalkuvása, írja a cikk. Gazdasági tótumfaktumok seregestül zarándokolnak Mar-a-Lagóba. Köztük Zuckerberg, a Meta főnöke és Jeff Bezos, az Amazon első embere. A Disney-konszernhez tartozó ABC tévécsatorna 15 millió fontot adott egy Trump-múzeumra, cserében a következő elnök ejtette a jogi keresetet a társaság ellen.