Ájurvéda első kézből: keralai utazás Vasco da Gama és Orbán Viktor nyomában
Az ájurvédáról, valamint kulturális és természeti látványosságairól ismert Keralának idehaza nagy reklámot csinált az ott nyaraló Orbán Viktor. Szeretettel Delhiből sorozatunk szerzője ebből az alkalomból korábbi személyes keralai, illetve Kocsi városában szerzett tapasztalatait osztja meg.
Barátnőmmel, Szunitával karácsony előtt érkeztem Kocsiba, egy hagyományos keralai házban béreltünk szobát. Milyen érzés lehet most Kocsiban lenni? – kérdezte másik barátnőm, Berni, aki nem tudja eldönteni, hogy Karnatakába vagy Keralába utazzon ájurvédikus kezelésre. Már volt ilyen kúrán alvászavara és a feszült izmai miatt. Berni Svájcban orvos, de úgy látja, hogy ezeken a bajokon csak a jóga és az ájurvéda segít. Tavalyelőtt egy karnatakai ásrámba ment gyógyíttatni megát.
Miért éppen Kerala?
Az ájurvéda kibontakozásának különösen alkalmas hátteret szolgáltatott Kerala történelme, hangulata, mindennapi élete. A helyi tradicionális építészetben nagy szerepe van a szellős verandáknak és nagy belső udvaroknak, a fa, agyag és tégla kombinációjának. A faoszlopok és a faragások a nyugalom és alaposság érzését keltik, ami mindenütt és mindenben kíséri az embert, amikor ebbe az államba lép. Ezt a térséget vallási türelem jellemzi, a Pazshajannur Bhagvati hindu templom és a Mattancseri zsinagóga ugyanolyan békésen megférnek egymás mellett, mint a szíriai keresztények (akik Szent Tamás nyomában érkeztek az első században), a nesztoriánus keresztények, az anglikánok és katolikusok, szunnita muszlimok és zsidók.
Kerala politikai viszonyairól ebben a cikkünkben írtunk:
Az évezredes migráció több hulláma is mutatja, hogy Keralának, a Malabár tengerpartnak kiterjedt kapcsolatai voltak a Közel-Kelettel és Közép-Ázsiával. Muzirisz (malajalamul és tamilul Mucsiri) volt a neve annak a 4. századi településnek, ahol a görögök és rómaiak kikötötték a hajókat, hogy fűszereket és féldrágaköveket vásároljanak.
És akkor jött Vasco da Gama
A portugál, holland és brit hódítás később következett. Salman Rushdie írja A mór utolsó sóhajában: „A bors csábította Vasco da Gama hatalmas hajóit át az óceánon … át a Malabár-partra, először Kálikatba, aztán pedig – lagúnás kikötője miatt – Kocsiba. A pikáns dolgokért jöttek, mint minden férfi…” (Greskovics Endre fordítása).