Az eurózóna mentőövet dob Görögországnak
Az eurózóna tagjai elvi megállapodásra jutottak arról, hogy megsegítik Görögországot, amelynek jelentősre duzzadt államháztartási hiánya, és igen magas az államadóssága. A támogatás formája még nem dőlt el, de valószínűleg "bilaterális" alapon történik majd – közölte a német koalíciós kormány név nélkül idézett egyik vezető illetékese.
A forrás hangsúlyozta, még nem született végleges döntés. Eközben a Financial Times Deutschland arról számolt be kedden, hogy a kereszténydemokrata Wolfgang Schaeuble német pénzügyminiszter szerdán ismerteti pártja vezetőivel a tervezett támogatás részleteit. A hír röviddel a csütörtöki EU-csúcstalálkozó előtt látott napvilágot. Bérbefagyasztás és adóváltoztatásokat jelentett be kedden a görög kormány, hogy növelje az állami bevételeket és csökkentse államháztartási hiányt.
Az adómódosítások a következők. A szocialista kormány megváltoztatta, hogy mekkora éves jövedelem után kell fizetni a legmagasabb, 40 százalékos adót. Ezt az eddigi 75 ezer euró helyett már 60 ezer euró után kell fizetni. A 12 ezer euróig terjedő éves jövedelem adómentes. A 12 és 16 ezer euró közötti éves jövedelem adója 18 százalékra mérséklődik az eddigi 24 százalékról, ami jelenleg a 12 és 30 ezer euró közötti éves jövedelmekre vonatkozott. A kormány hat új adósávot vezetett be a 16 és 40 ezer euró közötti jövedelmekre, 24-38 százalék közötti mértékben. A kormány becslése szerint a magánszemélyek 95 százalékának évi 30 ezer eurónál kisebb az éves jövedelem. Az osztalékok beleszámítanak majd a személyi jövedelembe. Eddig 10 százalékos adót vetettek ki az osztalékra. Emelkedik az üzemanyagok jövedéki adója, amitől 934 millió euró extra bevételre számít a költségvetés. Az offshore cégek által birtokolt ingatlanok adója 10 százalékra emelkedik a jelenlegi 3 százalékról.
A bérpolitikában befagyasztják az állami alkalmazottak idei bérét. Az állami ágazatból nyugdíjba vonultak időskori ellátása 1,5 százalékkal nő, összhangban a kormánynak azzal a várakozásával, hogy az idén 1,4 százalékos lesz az infláció. A 2000 euró feletti nyugdíjjal rendelkezők esetében nem lesz növelés. Az állami cégek vezetői nem kapnak vállalataik teljesítménye után bónuszt. A miniszterelnök, a kormány tagjainak és a minisztériumok magas beosztású illetékeseinek a bérét befagyasztják az idei évre, juttatásaikat 10 százalékkal csökkentik.