Itt vannak az igazságügyi tárca tervei: megfizettetnék a bíróságokkal az egynapos határidő-túllépést is
„Bosszú a tüntetésekért” – kommentálta egy bíró a HVG által megszerzett törvénymódosítás-tervezetet, amelynek szövegén az igazságügyi tárca elméletben még változtathat, de jelenlegi formájában nem ígér sok jót. A bíróságoknak alig több mint egy hétvégét hagytak, hogy véleményezzék az őket érintő jogszabály-módosítások maratoni terveit.
- Másfél hónappal a bírók tüntetése után terjedelmes igazságügyi törvénymódosító csomagot tett le az asztalra a kormány.
- A HVG megszerezte a 124 oldalas dokumentumot, amelynek véleményezésére mindössze pár napot kaptak az igazságszolgáltatás szereplői.
- A módosításban akadnak egészen súlyos javaslatok is: a létszámhiány és a leterheltség kezelése helyett az igazságügyi tárca inkább pénzbüntetéssel sújtaná a bíróságokat, ha túllépik a határidőket.
- A bírák 65 év feletti továbbfoglalkoztatása pedig az az Országos Bírósági Hivatal (OBH) és a Kúria elnöke döntésén múlik majd, jogorvoslat nélkül.
- A kormány láthatóan nem tartja magát a négyoldalú megállapodáshoz sem, hiszen olyan módosításokat is javasolt, amelyekről novemberben még szó sem volt.
- Ha a módosítások ezzel a szöveggel kerülnek az Országgyűlés elé, az nem jelent sok jót.
„Bosszú a tüntetésekért” – így kommentálta röviden egy bíró azt a hosszadalmas törvénytervezetet, amelyet péntek délután kaptak kézhez a magyarországi bíróságok.
A HVG birtokába került dokumentum 75 oldalon keresztül sorol fel 26 törvénymódosítására vonatkozó javaslatot, ha pedig az indoklásokat is beleszámoljuk, már 124 oldalas paksamétáról van szó. Ehhez képest a véleményezésre kapott határidő gyakorlatilag lehetetlen feladat elé állította a bírákat. Tudunk olyan bíróságról, ahol hétfő estig kellett összegyűjteni a felmerült észrevételeket, máshol kaptak még rá egy napot. Azok esetében, akik nem voltak bent a munkahelyükön péntek este, mindez azt jelenti, hogy alig több mint 24 órájuk volt érdemben reagálni a tervezetre.
Lojális? Maradhat
A lehetetlen határidő azonban nem az egyetlen probléma a salátatörvénnyel.