Hát ezért erősödnek a szélsőségesek?

5 perc

2010.02.26. 13:36

Felelősségrevonásról sokat hallani a választási kampányban, de úgy tűnik, hogy a rádiófrekvenciák elosztásával kapcsolatos politikai ügyeskedést nem érinti majd az elszámoltatás. Felesleges köröket futtattak ugyanis a pártok az ORTT elnökjelöltjével azért, hogy egy kis időt nyerjenek. Polyák Gábor nem bánja, hogy belevágott, s úgy gondolja: nem maradhat következmények nélkül a pártok jogsértő érdekérvényesítése.

Sólyom László köztársasági elnöknek nemcsak sajnálkozásra van joga, hanem törvényi kötelezettsége, hogy elérje, az Országgyűlés mégiscsak szavazzon az Országos Rádió és Televízió Testület elnökjelöltjéről - legalábbis Dávid Ibolya pénteki bejelentése szerint, utalva arra, hogy az ORTT-elnökről - ahogy néhány napja az MDF-nél fogalmaztak - "politikai mutyi" miatt nem voksoltak hétfőn a parlamanetben. „Benne volt a pakliban, de a mód, ahogy zajlott, az persze meglepett, s kellett néhány nap, amíg a helyére tettem a történteket. Ugyanakkor nem bánom, hogy belevágtam, hiszen komoly szakmai lehetőség volt” – mondta lapunknak Polyák Gábor, a Sólyom László s Bajnai Gordon által az ORTT elnöki pozíciójára javasolt , de a pártpolitika vacakolása miatt annak betöltésétől elütött médiajogász.

Ahogy azt már korábbi cikkükben, a médiatörvény vonatkozó rendelkezéseit sorra véve jeleztük: gyakorlatilag december óta, vagyis Majtényi László előző ORTT-elnök november 30-i távozása óta mulasztásos törvénysértést követnek a honatyák; a jelölési folyamat elhúzódása és a médiahatóság elnökéről történő szavazás megakadályozása miatt várhatóan júniusig nem lesz új elnöke az ORTT-nek.

Polyák Gábor
MTI

„Ez nem az a helyzet, amikor Sólyom László egyszemélyben jelöl valakit, és a kétharmados többség nehézkes megteremtése miatt meg-megismétlődik az eljárás” – utalt arra, hogy a jelöléséért felelős miniszterelnök és köztársasági elnök egyetértett a személyében, s a döntéshez egyszerű többség kellett volna csupán – ami egy támogató MSZP és MDF-frakcióval meg is lehetett volna.

A Polyákot támogatásukról biztosító szocialisták azonban az utolsó pillanatban táncoltak vissza. Polyák Gábor azt mondta lapunknak: politikai küldöttségek nem keresték, kérdéseket nem intéztek hozzá informálisan. S formálisan sem, Polyák bizottsági meghallgatásán ugyanis egyik párt sem próbálta feltárni szakmai kompetenciáját, helyette inkább arra hivatkoztak, hogy az idő rövidsége miatt nem tudják felmérni a jelölt alkalmasságát.

Bizottsági meghallgatás. A bárányok hallgattak
MTI

A szocialista frakció először támogató, majd a döntést vétózó álláspontjára a legnyilvánvalóbb magyarázat az lehet, hogy Polyák a rádiófrekvenciák elosztásának felülvizsgálatát ígérte. Az egykor éppen a frakvenciabotrány miatt lemondott Majtényi Lászlóval is együtt dolgozó Polyáktól megkérdeztük, nem gondolt-e arra, hogy taktikázik, s a rádiófrekvenciákat érintő kérdések tisztázását nem hangsúlyozza túl megválasztása előtt. A Pécsi Tudományegyetem oktatója azt mondta: az álláspontja már korábban is egyértelmű volt, nyilvánosan vállalta, szakmai hitelességét, megbízhatóságát pedig nem tette volna kockára.

„Jelen pillanatban nyilván egyik pártnak sem érdeke, hogy ezt a kérdést feszegesse, de meggyőződésem, hogy a folyamatos jogsértések idővel visszaütnek, hiszen a demokrácia alapértékeit ássák alá. Bár jogi felelősségre vonástól személy szerint senkinek nem kell tartania, de az ilyen döntések nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy egy országban nő a rendpártiság iránti igény, s szélsőségek is megerősödnek” – mondta a hvg.hu-nak.

A médiajoggal foglalkozó Polyák egyébként úgy véli, a nagy pártok ugyan mismásolhatnak most, de a rádiók ügye még nem lefutott történet. Azt mondja, talán a Sláger Rádió egykori tulajdonosaiban lehet még annyi szusz, hogy a Fővárosi Bíróságon zajló polgári peres eljárás elsőfokú, ORTT-t elmarasztaló ítéletének jogerőre emelkedését követően nem állnak meg. Ez a döntés ugyan nem kötelezi az ORTT-t a jogsértő állapot felszámolására, de a sértett fél közigazgatási bírósági eljárást indíthat, amely végül kikényszerítheti a jogellenes szerződések felmondását.

„Az új pályázat nem feltétlenül zárul majd jobb eredménnyel, de van rá remény, hogy nem törvénysértő szerződéseket kötnek majd”- magyarázta a szakember, hozzátéve: egy ilyen döntés esetén persze joggal tartana igényt kártérítésre mind a Class FM és Neo FM, mind a Sláger és a Danubius, bár utóbbiak várhatóan csak a pályázati költségeik erejéig. Ráadásul az ORTT nem először került ilyen helyzetbe, „a testület korán eljátszotta annak a lehetőségét, hogy hiteles intézményként tartsák számon”- utal az 1997-es televíziós csatornákat érintő döntésre.

Meghallgatás után. Pető Iván támogatása kevésnek bizonyult
MTI

„Most a Fővárosi Bíróság azt állapította meg, hogy a tulajdonosi korlátokkal való összhang hiányában az Advenio pályázata alakilag érvénytelen, hiszen a Class FM tulajdonosa a Lánchíd Rádióban is érdekelt, így ki kellett volna zárni. Tehát már maga a pályázati felhívás is jogsértő volt, mert megengedte, hogy olyanok is pályázzanak, akik nem felelnek meg a médiatörvény tulajdonosi korlátainak. A bíróság szerint ugyanez volt a helyzet az FM1 Konzorcium esetében is, amely a médiatörvény alapján a Radicafé-ban meglévő érdekeltségei miatt nem pályázhatott volna.  De persze előfordult már hasonló korábban is, például amikor az RTL Klub kapott, jogszerűtlenül lehetőséget, s annak nem lett következménye. Csak az a kérdés, hogy ilyen zavaros szabályozási környezetben a jövőben hány szereplő marad a hazai médiapiacon” – sommáz.

Abban biztos, hogy a választások után őt már nem jelölik erre a pozícióra, de azt mondja ha a jövőben valamikor újra ilyen lehetőséget kapna, nem feltétlenül mondana rá nemet, dacára a mostani méltatlan politikai játszmának. A kérdésre, hogy most miért éppen ő találta meg a Sólyom-Bajnai páros, azt mondta: „Miért olyan meglepő, hogy egy fiatal, eddigi munkája alapján hiteles szakembert jelöltek?”.

Arrogancia és önbizalom

„Nyilvánvaló, hogy az ORTT nem hirdetheti ki nyertesként azt a pályázót, amely a műsorszolgáltatás megkezdése pillanatában jogsértő helyzetben van. Mindenesetre a Fővárosi Bíróság is így látta, és ezért állapította meg, hogy a tulajdonosi korlátokkal való összhang megteremtésére vállalt kötelezettség hiányában az Advenio pályázata alakilag érvénytelen. Az alakilag érvénytelen pályázatot a pályázati felhívás szerint egyértelműen ki kellett volna zárni a pályázati eljárásból, és természetesen így el sem nyerhette volna a jogosultságot. Erre azt mondani, hogy a bíróság csak egy pontban, egy apró formai hibával kapcsolatban találta jogsértőnek az ORTT döntését, legalábbis arrogáns magatartás. Persze nem példa nélküli, ugyanezek a reakciók hangzottak el 1997-ben az akkori ORTT-elnöktől az országos kereskedelmi televíziók pályáztatásához kapcsolódó, az ORTT-t szintén alaki érvénytelenség figyelmen kívül hagyása miatt elmarasztaló jogerős ítélet után is. És persze az RTL Klub azóta is működik, tehát nem alaptalan az ORTT önbizalma. Csak éppen nem elegáns. Miért is mondhatja Szalai Annamária, az ORTT tagja, hogy a bírósági döntés a műsorszolgáltatási szerződés érvényességét nem érinti?” – tette nyilvánvalóvá álláspontját Polyák Gábor már január 20-án a jogiforum.hu-n.