Seres Mária: a Civil Mozgalom nem hívott fel lakóhelyen kívüli szavazásra

2 perc

2010.04.07. 16:47

A Civil Mozgalom nem hívott fel a lakóhelyen kívüli szavazásra, mindössze tájékoztatta az érdeklődőket a honlapján, hogy mi a teendő, ha valaki a választás napján éppen abban a megyében tartózkodik, ahol a pártnak területi listája van - mondta Seres Mária, a mozgalom elnöke szerdán Budapesten sajtótájékoztatón.

A Civil Mozgalmat vezető Seres Mária hangsúlyozta: nem szerveztek autóbuszokat, gépkocsikat, hogy potenciális szavazóink a Civil Mozgalom által felállított kilenc területi listához tartozó megye valamelyikében szavazzanak vasárnap az országgyűlési választások első fordulójában. Közlése szerint csak arra hívták fel a figyelmet, hogy lehet a lakóhelyen kívül is szavazni, ha a választópolgárok éppen a bejelentett lakhelyüktől távol vannak ezen a napon. Az embereknek ugyanis tudniuk kell, miként élhetnek állampolgári jogaikkal - mutatott rá.

Az OVB először pénteken találta jogsértőnek a Civil Mozgalom felhívását, miután a párt honlapján olvasható "Mindenki szavazhat a Civil Mozgalomra" című cikkében igazolással szavazásra hívott fel olyan megyékben, ahol a párt nem tudott területi listát állítani. Az OVB keddi ülésén ismét téma volt a Civil Mozgalom felhívása, a testület szerint a párt módosított felhívása is törvénysértő.

Seres Mária arra is felhívta a figyelmet, hogy a fővárosban - ahol nekik nincs területi listájuk - több tízezren jelentkeztek már át egyik kerületből a másikba. Ez egyes politikai erőknek érdeke lehet, annak ellenére, hogy erre a jog lehetőséget ad, és nem kell indokolni semmivel, miért szeretne valaki lakóhelyétől távol szavazni - fejtette ki. 

A mozgalom vezetője elmondta, az Országos Választási Bizottság (OVB) döntése szerint burkoltan arra inspirálták az embereket, hogy a kilenc területi listájuk valamelyikére szavazzanak szimpatizánsaik. A döntés miatt módosítottak a honlapukon megjelent szövegen, de ezt is elmarasztalta az OVB 6:5 arányban, mondván, "tartalmilag nem történt változás, a kifogásolt tájékoztató módosított tartalma továbbra is a (...) megállapított jogsértést valósítja meg". Seres Mária arról is beszélt, hogy hatpárti kerekasztal-beszélgetést is kezdeményeztek, amire "négy párt talán jön", viszont a Fidesz álláspontjáról eddig nem kaptak tájékoztatást. A két közszolgálati televízió egy péntek esti beszélgetésben partner lenne, ám a pártok visszajelzéseit még várják - folytatta. 

Az MTI kérdésére a pártelnök kifejtette: nem csak arra kíváncsiak az emberek, hogy egy MSZP-Fidesz-vitában mi hangzana el, hanem talán fogékony lenne a társadalom egy építő, és nem provokatív jellegű beszélgetésre is, akár másik két párt között. Példaként hozta fel erre a legnagyobb és a legkisebb, országos listát állító párt párbeszédének ötletét. Seres Mária annak a véleményének is hangot adott, hogy "kétharmados parlamenti többséggel egy párt azt csinál, amit akar", és "sok negatív információ kering arról", mi lenne, ha ez megtörténne. Azt is megemlítette, hogy ők "valódi népképviseletre törekszenek", és nem függnek a befektetőktől, mivel "mögöttük nem áll pénz". Esélyeikről szólva kiemelte: a parlamenti frakció lenne az ideális, de már néhány képviselővel is elégedettek lennének, mert "lényeges dolgokról néhány ember is szólhat a parlamentben". Meglátása szerint választókörzetenként 3 ezer szavazatot kell majd összegyűjteniük egy-egy mandátumhoz.