Joe Biden búcsúajándéka Kecskemétnek: amerikai pénzből jöhet hadászati fejlesztés, de atomtöltetet aligha hoznak
A leköszönő amerikai elnök vélhetően utoljára írta alá országa védelmi költségvetését tavaly decemberben. Ebben három olyan tétel is van, amely kecskeméti hadászati fejlesztésekre vonatkozik. Más kérdés, hogy ebből mikorra lehet valóban valami – várhatóan nem a közeljövőben, hiszen az Egyesült Államoknak van ennél fontosabb dolga is.
85-14 – ezzel a szavazati aránnyal ment át még december 18-án az amerikai szenátuson az NDAA rövidítésű törvény. Az NDAA betűszó, kibontva National Defense Authorization Act, és az amerikai védelmi költségvetést takarja. Ide tartozik minden olyan kiadás, amit az Egyesült Államok arra kíván fordítani, hogy nagyobb biztonságban éljenek állampolgárai. Ez persze csupán az egyik olvasat, hiszen ez azt veszi alapul, hogy a világ attól lesz biztonságosabb hely, ha fegyverkezik, fegyverrendszereket és hadsereget fejleszt. Számunkra elsősorban az lehet érdekes, hogy
a 2025-ös amerikai védelmi költségvetésben akad három olyan tétel is, amely Magyarországot érinti.
Az NDAA körül egyébként voltak viták még a novemberi amerikai választás után is. A képviselőházban nekimentek a demokraták, mivel ez a törvény most először akadályozza meg, hogy ebből az úgynevezett TRICARE-alapból fedezzék a 18 év alatti gyermekek esetében a „nemi diszfória kezelésére irányuló olyan orvosi beavatkozásokat, amelyek sterilizáláshoz vezethetnek”. (A TRICARE az az alap, amelyből az aktív szolgálatukat teljesítő amerikai katonák hozzátartozóinak egészségügyi költségeit fedezik az amúgy rendkívül drága amerikai egészségügyi ellátórendszerben.)
Ha voltak is viták, a védelmi költségvetés végül ugyanúgy átment a képviselőházon, mint a szenátuson – a nemi diszfóriát érintő kezelésekről pedig, bár volt ilyen szervezkedés, nem szavaztak külön a képviselők, Joe Biden elé ebben a formájában került a javaslat. Biden pedig december 23-án alá is írta a 2025-ös NDAA-t, annak ellenére is, hogy erről szóló közleményében határozottan ellenezte a katonák transz hozzátartozóinak kirekesztését.
A cél: elrettentés
„Air Force: Extension of 2018 Project Authorizations” – áll a 2025-ös NDAA mintegy kétezer oldalas verziójának 1112. oldalán. Ez egy 2018-as projekt engedélyeztetésének meghosszabbítása, amelyet az aktuális elnök ezúttal is aláírt, mint 2018 óta minden évben. Októberben, amikor a brit Telegraph híre megjelent, részletesen kifejtettük, miként lehetséges, hogy amerikai katonai fejlesztések érkeznek Magyarországra. Mint írtuk, Szijjártó Péter külügyminiszter 2019-ben, a NATO fennállásának 70. évfordulóját ünneplő találkozó mellékeseményén írt alá az amerikaiakkal egy Kétoldalú Védelmi Együttműködési Megállapodást (DCA). Ennek az előkészítése történhetett meg amerikai oldalról már 2018-ban, és ennek kerülhettek be bizonyos tételei az NDAA-ba.
Fontos kiemelni: sem az előkészítés, sem az aláírás idején, sem most, 2025-ben nincs arról szó, hogy amerikai csapatok érkeznének az eddiginél nagyobb számban Magyarországra, akár konkrét katonai céllal.
A NATO, valamint annak legerősebb tagállama, az Egyesült Államok egyszerűen az Európai Elrettentési Kezdeményezés (EDI) létrehozásával reagált arra a tényre az előző évtized második felében, hogy Oroszország látványos és egyre agresszívebb terjeszkedésbe fogott. Ennek ékes példája volt például a Krím annexiója, a folyamat pedig az Ukrajna ellen indított, 2022-es invázióban csúcsosodott ki. Magyarország pedig a NATO határországaként nem húzhatta ki magát még a fokozatosan romló magyar-amerikai kapcsolatok ellenére sem az alól, hogy bizonyos amerikai fejlesztéseket beengedjen.
De minek a fejlesztése szerepel a tervekben? A kecskeméti katonai repülőtéré, az egyik olyan magyarországi katonai létesítményé, amelyhez az amerikaiaknak hozzáférésük van.