Fokozatosan áll helyre a rend Ferihegyen

6 perc

2010.04.19. 05:27

Hétfő délben feloldották a teljes légtérzárat Magyarország felett, a hazánk felett átrepülő gépek már 11 óra előtt használhatták a magyar légteret. Nagy-Britanniában és Németországban hivatalosan kedd hajnali 2 óráig nem szállhatnak fel repülőgépek, ennek ellenére két társaság is indít járatokat. Az átmenetileg megnyílt dél-franciaországi repülőtereken nagyüzem van.

Élő térkép az európai légtérzárakról
Kövesse élő térképen, hogy hol oldották már fel a vulkáni hamufelhő miatt elrendelt légtérzárat, illetve milyen járatok indultak el Európában! Tovább 

Hétfő 12.05 óta ismét indít és fogad járatokat a Ferihegyi repülőtér. Az első járat, amely a légtérzár után a levegőbe emelkedett a Travel Service hurghadai charter járata volt, mely 14.24-kor emelkedett a levegőbe. Nem sokkal később a WizzAir göteborgi járata következett a Budapest Airport tájékoztatása szeirnt. A Malév hétfőn négy járatot indít Prágába, Zágrábba, Varsóba és Bukarestbe.

A légtérzárat egész Európában csak bizonyos országokban és bizonyos repülőtereken oldják fel, emiatt a Budapest Airport kéri az utasokat, hogy mielőtt elindulnának a repülőtérre, érdeklődjenek a légitársaságoknál, hogy indul-e a járatuk.  A meteorológiai helyzet napról-napra és óráról órára változik, emiatt várható, hogy napokig, de akár hetekig eltarthat, mire helyreáll a légiforgalom normális rendje Európában. Jelenleg április 20. kedd, helyi idő szerint hajnal 1.59 óráig oldották fel Magyarországon a légtérzárat.

Megállapodtak az EU-miniszterek a légtérkorlátozás enyhítéséről

Megállapodtak az Európai Unió tagországainak közlekedési miniszterei hétfőn abban, hogy fokozatosan enyhíteni fogják a légtérhasználatra vonatkozó korlátozásokat, amelyeket az izlandi vulkánkitörés miatt kellett elrendelni.

A miniszterek rendkívüli, videokapcsolaton keresztül lebonyolított tanácskozást tartottak a lassacskán milliárdos gazdaság károkat okozó, és utasok millióinak programját felborító helyzetről. A megállapodás alapján a légteret három zónára osztják: tiltott, akadálytalanul repülhető és kockázatosnak minősített körzetekre, az egyes zónák határait pedig mindig az adott országra jellemző meteorológiai viszonyok és a felhőzet függvényében határozzák meg a nemzeti közlekedési hatóságok.

Péntektől volt légtérzár

A feloldott teljes légtérzár pénteken 19 órától volt érvényben. Korábban a nem veszélyeztetett irányokba részlegesen megindulhatott az utasforgalom. Csütörtökön estétől a Malév 150 járatát törölte és közel 30 ezer utasát nem tudta elszállítani, ami járatonként több millió forint bevételkiesést jelenthet a légitársaságnak.

Arra már korábban is felhívták a figyelmet, hogy a légtérzár feloldásával nem áll helyre azonnal a légi forgalom, mert az függ attól, hogy az érintett járatok célállomása, illetve azok útvonalába eső légterek fogadóképesek-e. A  megnyíló útvonalakon pedig lehetséges, hogy kevés az újrainduló forgalomhoz mért kapacitás.

A karbantartók korábban hatalmas fóliákkal zárták le a hajtóműveket és a repülőgépek külső egységeit, hogy megvédjék azokat a portól, illetve egyéb külső sérülésektől. Most "csomagolják ki" a repülőgépeket - mondta Hardy Mihály. 

Eurocontrol

Az Európában közlekedő légi járatoknak mintegy 30 százaléka indulhat el hétfőn - közölte a brüsszeli székhelyű nemzetközi légtérellenőrző szervezet, az Eurocontrol késő délelőtt. Az Izlandról felszálló vulkáni hamufelhő terjedése miatt 28 ezer járatból várhatóan csak 8-9 ezer közlekedik. Előző nap az Eurocontrol még 50 százalékra becsülte a közlekedtethető járatok arányát.

Az osztrák légtér nyitva

Hétfőn kora reggel megnyitották az osztrák légteret és a schwechati repülőteret is, miután elvonult az ország fölül az izlandi vulkánkitörésből származó hamufelhő. Délben Csehországban is - ideiglenesen, 48 órára - megnyitották a pénteken bezárt összes repülőteret. Szlovákiában már megnyílt a kassai és a poprádi repülőtér. "Folyamatosan ellenőrizzük a helyzetet és kiértékeljük az információkat" - jegyezte meg a szóvivő. Szerinte a pozsonyi repülőtér egyelőre zárva marad, mert továbbra is a "hamufelhő által szennyezett övezetben van".

A repülési tilalom átmeneti enyhítése után hétfőre virradóra viszont ismét lezártak minden lengyel repülőteret. Lengyelország légtere a 6,4 kilométernél magasabban haladó tranzitjáratok számára nyitva van, leszállási lehetőség nélkül - közölte a lengyel repülésügyi hivatal szóvivője hétfőn Varsóban. A hatóságok "újabb vulkánfelhővel" indokolták a lezárást. Vasárnap délután több órára megnyitották Észak- és Közép-Lengyelország több repülőterét, köztük a varsóit, a gdanskit és a poznanit.

A vulkán legutóbb 1821-ben lépett működésbe, idei aktivitása március 21-én kezdődött
MTI / EPA

Németországban kedd hajnali 2 óráig hosszabbították meg a légtér zárlatát, ezalatt hivatalosan egyetlen repülőtér sem  indíthat, illetve fogadhat gépeket. Vasárnap egyébként szinte óráról órára változott a helyzet Németországban, a hatóságok délután még néhány órás könnyítést is engedélyeztek. Szakértők szerint egyelőre teljes mértékben megjósolhatatlan, hogy miként alakul a későbbi helyzet. A hétfő délutáni hírek szerint két társaság is indít járatokat.

Kedd reggel 8 óráig zárva maradnak Franciaország nagyobb részének repülőterei, köztük a párizsi Roissy-Charles de Gaulle és az Orly termináljai az izlandi tűzhányó kitörése nyomán Európát beborító hamu miatt - jelentette be vasárnap Francois Fillon francia kormányfő. A Nizza-Bordeaux tengelytől délre található, vasárnap délután újra megnyílt kilenc polgári és öt katonai repülőtér viszont működik.

A brit országos légiirányítási szolgálat (NATS) hétfőn reggel közölte: az izlandi vulkánkitörés hamufelhője miatt elrendelt légtérzárlat helyi idő szerint "legalább" kedd hajnali 1 óráig - közép-európai idő szerint 2 óráig - érvényben marad. A szolgálat a brit meteorológiai intézet tanácsait követve folyamatosan hosszabbítja a zárlatot: a legutóbbi - akkor is csak feltételes - feloldási határidő hétfő este 19 óra volt.

Terepjáróval az izlandi Nupurban
MTI / AP

Szükségtelennek nevezte hétfőn a teljes légtérzárat a British Airways (BA) légitársaság, miután átvizsgálta azt a repülőgépét, amellyel előző nap próbarepülést végzett.

A vasárnapi próbarepüléshez használt Boeing 747-es repülőgép - amelynek fedélzetén ott volt Willie Walsh, a BA vezérigazgatója is - a londoni Heathrow repülőtérről indult, 40 ezer láb - 12 kilométer - magasságig emelkedett, kirepült az Atlanti-óceán fölé, majd csaknem három órával később a walesi főváros, Cardiff repülőterén landolt.

A BA már a próbarepülés után közölte, hogy a repülési viszonyok "tökéletesek" voltak, és semmilyen probléma nem adódott.

A brit kormány több lehetőséget vett fontolóra az izlandi vulkánkitörés miatt külföldön rekedt britek tízezreinek hazaszállítására; ezek között szerepel a haditengerészet igénybevétele is.  A brit utazási irodák szövetségének (ABTA) becslése szerint a csütörtök óta érvényben lévő brit légtérzárlat miatt hozzávetőleg 150 ezer brit állampolgár nem tudott eddig hazatérni külföldről.
Magyar diákok angliai tartózkodását is meghosszabbította az izlandi vulkánkitörés. A londoni magyar főkonzulátus tájékoztatása szerint az egyik nyíregyházi gimnázium 37 tanulója  diákcsereprogramon vett részt Cambridge-ben, ám szállásuk csak péntekig volt biztosítva. A magyar diákok pénteken utaztak volna haza a Wizz Air légitársaság járatával, amely azonban a csütörtök délután óta érvényben lévő teljes brit légtérzárlat miatt nem érkezett meg Budapestről. A csoportnak - a magyar főkonzulátus közbenjárására - londoni magyar egyházi szervezetek biztosítottak elszállásolást a hétvégére, miközben a nyíregyházi gimnázium buszt indított a tanulókért. A diplomáciai képviselet tájékoztatása szerint a busznak a brit és a francia part között közlekedő járműszállító vonatra sikerült menettérti jegyet szerezni, és a csoport vasárnap így haza tudott indulni. 

A brit légtérzárlat hasznát a vasúti és a komptársaságok fölözik le. Doverben, a legnagyobb forgalmú brit kompkikötőben a hétvégén napi 60 ezer utas fordult meg; ez a nyári utazási csúcsszezon napjaiban szokásos forgalom. A kontinens felé tartó kompok gyakorlatilag beteltek a következő napokra, és a Nagy-Britanniát Franciaországgal és Belgiummal összekötő Eurostar szuperexpresszekre is szinte minden jegy elfogyott. 

Bizonytalanság uniós rendezvények körül

Hétfőn késő délután tanácskozást tartanak az Európai Bizottság, a soros spanyol EU-elnökség, az európai légi forgalom biztonságáért felelős Eurocontrol, valamint az uniós tagállamok képviselői, illetve szakértői, hogy áttekintsék, miként szüntethető meg a közlekedési káosz. Az Európai Parlament (EP) hétfőn késő délután Strasbourgban kezdene négy napos plenáris üléssorozatot, de egyes képviselők halasztást kérnek, mondván, nem tudnak odaérni. Értesülések szerint a nap folyamán összeülnek az EP frakcióvezetői, hogy eldöntsék, mikor kezdődjön a plenáris ülés.