A forint lefelé bucskázik, a BUX mélyrepülésben

3 perc

2010.04.28. 10:07

A mélyülő görög válság, a portugálok leminősítése és a hazai politikai megnyilatkozások betettek a forintnak. Két nap alatt éppen egy tízessel drágult az euró, a dollárról meg jobb nem is beszélni.

Tovább gyengült szerdán a forint, még a dollárral szemben éves mélypontra zuhanó euróval szemben is hatalmasat veszített értékéből. A közös európai pénz délelőtt 11-kor 272 forintot ért. Azaz két nap alatt az euró 10 forinttal drágult.

Az euró árfolyama a keddi több mint két százalékos emelkedés után szerdán tovább szárnyalt, a kurzus 272 forint fölött is megfordult, délelőtt 11 óra után néhány perccel 272,0 forinton születtek kötések a bankközi devizapiacon.

Az euró ugyanakkor a dollárral szemben éves mélypontra zuhant: az euró/dollár árfolyam 1,314 közelében, utoljára tavaly áprilisban látott mélységben” is járt. Délelőtt 11-kor egy euró 1,3154 dollárt ért.

A dollár/forint árfolyam – ahogy az várható volt – még erőteljesebben indult fölfelé: szerda délelőtt láttunk 207 forintos kötéseket is (tavaly júniusban volt erre utoljára példa), 11 órakor egy zöldhasú 206,3 forintot ért.

A svájci frank árfolyama 190 forint fölött is járt szerda délelőtt, 11 órakor az alpesi devizát 189,8 forinton jegyezték.

Takarékbank vélemény. A forint gyengülésének legfőbb oka természetesen a görög helyzet súlyosbodása és az, hogy a piacok elkezdték árazni a görög államcsőd kockázatát is – írja Sörös Csaba, a Takarékbank elemzője. A Fidesz vezetőinek nyilatkozatai sem tettek jót a forintnak, miszerint Simor András jegybankelnöknek le kellene mondania: bár a többi devizát sem kímélték az utóbbi két napban, de a forint mutatta legnagyobb gyengülést a régióban. Szerdán és a hét későbbi részében további forintgyengülésre lehet számítani – prognosztizálja a szakember.

Commerzbank vélemény. „Azt persze mi sem láttuk előre, hogy az S&P nem csupán a görög adósságot sorolja le a BB+ kategóriába (ezzel hivatalosan már nem lehet görög állampapírt az ECB-hez finanszírozás mögé biztosítékként letenni), de a portugálok is megkapják a magukét” – írja Tízórai hírlevelében Márvány Zsolt, a Commerzbank értékesítési vezetője. „Szerdán összeülnek a „Nagyok”, Merkel kancellár fogadja az IMF, ECB és OECD vezetőket, és megbeszélik a görög mentőcsomagot, mert úgy tűnik, lassan nem elég csak beszélni róla, hanem tenni is kell valamit. A jelek szerint kezd elfogyni a piac türelme,. Hogy a forint merre megy? Hát egy biztos, ha gyengülünk, akkor az nem a mai magyar munkanélküliségi adat 11,8 százalékos értéke miatt van, pedig az sem szép.”

[[ Oldaltörés (Második oldal:A BUX is a mélyrepülést gyakorolja) ]]

Zuhanással indult a BUX szerdán, a mutató fegyelmezetten bepótolta mindazt, amiből kedden kimaradt.

Kedden a BÉT zárása után érkezett a kijózanító pofon: az S&P leminősítette Görögországot és Portugáliát, sőt, a görög kötvényeket egyenesen a bóvli kategóriába sorolta. A hatás nem maradt el a pénzpiacokon, az euró zuhant, a DAX 3 százalékkal, a Dow 2 százalékkal esett. A BÉT szerdán „pótolta be” a visszaesést, a BUX egy órányi kereskedést követően 2,5 százalékos mínuszban, 24 266 ponton állt.

A legnagyobb pofont az OTP kapta, a bankpapír 4,6 százalékkal 6949 forintra zuhant. A Richter 1,1 százalékkal 42 750 forintra gyengült, míg a Merrill által egy kiváló elemzéssel megtámogatott Mol 1,9 százalékkal 20 000 forintra esett. A Magyar Telekom 722 forinton forgott, ami az osztalékszelvény levágásának hatását kiszűrve alig több mint fél százalékos leértékelődésnek felelt meg.

Erste vélemény. „Nincs semmi meglepő a szerda reggeli esésben, az igazi kérdés az, hogy ennyivel megússzák a tőzsdék, vagy egy mélyebb korrekció következik” – mutat rá Vaszkó Szabolcs, az Erste részvény üzletkötője. Nagy pánik egyelőre nincs, sőt, a magyar piacon egyedül az OTP zuhant határozottan. A hangulat törékeny, különösen a pénzügyi szektort ütötték a befektetők.

Érdekes ellentét figyelhető meg a vállalati eredmények és makroadatok, illetve a görög hírfolyam között: míg előbbiek rendre pozitív meglepetést okoznak, és a gazdasági kilábalás tartósságáról árulkodnak, addig a görög események kifejezetten aggasztóak. A befektetők a nyugat-európai és amerikai tőzsdéken eddig nem reagáltak a görög eseményekre, most ebben fontos változás történt. Kérdés, hogy egy minden bizonnyal bekövetkező görög államcsődre hogyan reagálnak majd a pénzmágusok.


További részletek: Ecoline.hu