Gyerekszüléssel a woke ellen – megnéztük, a keresztény-konzervatívok mit terveznek a hálószobában

10 perc

2025.04.05. 11:00

2025.04.05. 12:10

Mi fortyog a konzervatív vallásos értelmiségiek boszorkánykonyhájában a gyerekszületések felpörgése érdekében? Hogyan lehet Magyarország családpolitikai bezzegország a Nyugat szemében, miközben a KSH lesújtó adatokat közöl a születésszámról? És mit keres az állam mellett Isten is a hálószobában? Megnéztük, milyen eszmecsere zajlik a társadalom jövőjéről a Karmelita szomszédságában, ahol „safe space”-re találnak a trumpista istenhívők is. 

A Ford T-modelljét 1908-ban dobták piacra, 1912-re már több automobil volt New Yorkban, mint ló, 1917-re pedig teljesen eltűntek a lovak a város utcáiról. Alig két évtized alatt 15 millió darabot adtak el a Ford úttörő termékéből, és az embereket nem kellett meggyőzni arról, hogy egy T-modell miért jobb a lónál. Gyorsabb, megbízhatóbb, ellenállóbb, sokoldalúbb, nem fárad, és a lótrágyát sem kell eltakarítani utána. 

Az automobil megjelenése után viszont a lovak hasznáról már csak nagyon kevés embert lehetett meggyőzni, ők lettek a „lórajongók”, akik megengedhették maguknak, hogy lovakat tartsanak a saját örömükre. 

Valahogy úgy jártunk a gyerekekkel, mint a lovakkal. 

Ez a kijelentés Catherine Pakaluk beszédében hangzott el a Danube Institute kétnapos, Családalapítás – A demográfiai változások geopolitikai, kulturális és jogi dimenziói című konferenciáján. A Batthyány Lajos Alapítvány által fenntartott Danube Institute, ahogy az Átlátszó korábban írta, a kormány külföldi, elsősorban amerikai hálózatépítésének egyik fő eszköze, és bőkezűen részesül az állam támogatásából. Tavaly például több mint félmilliárd forintnyi közpénzből népszerűsítették az Orbán-kormányt külföldön, és a Lónyay-Hatvany villa elegáns előadótermében ez visszhangra is talált: nemcsak Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszter, illetve Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója méltatta az Orbán-kormány családpolitikai intézkedéseit, hanem az előadók közül is sokan kötelező körnek érezték, hogy piedesztálra állítsák a magyar példát. Meghökkentő kivételnek számított, ha valaki azt is megemlítette, hogy hiába a rengeteg adókedvezmény és családtámogatás, eredménye még így sincs. És a számok nem hazudnak: minden idők legalacsonyabb születésszáma volt a 2024-es Magyarországon.

Catherine Pakaluk hasonlatát visszahozva: a családpolitikai bezzegországként emlegetett Magyarországon is – sok más fejlett országhoz hasonlóan – úgy jártunk a gyerekekkel, mint a lovakkal.