Görögország másfél évig rendben lesz?
A Görögország támogatását célzó nemzetközi pénzügyi segélycsomag célja az volt, hogy ne kelljen az országnak 18 hónapig a piachoz fordulnia - jelentette ki a Nemzetközi Valutaalap (IMF) igazgatója.
Dominique Strauss-Kahn a Le Monde című francia napilap hétfő délután megjelent számában közölt interjúban a washingtoni székhelyű szervezet szerepét hangsúlyozta az európai megegyezés elérésében: "Meggyőztem az európaiakat arról, hogy óriási erőfeszítést kell tenniük azért, hogy Görögországnak ne kelljen a következő 18 hónapban a piachoz fordulnia ... A helyzet akkor oldódott meg, amikor április 28-án meggyőztem a különböző német parlamenti frakciókat arról, hogy nemcsak az eurózóna stabilitását fenyegeti veszély, hanem annak létét is, sőt Németország mérlegét is".
Strauss-Kahn üdvözölte a "hihetetlen szolidaritási erőfeszítését" a IMF, az Európai Unió, valamint Görögország között létrejött megállapodásban, amely alapján Athén három év alatt összesen 110 milliárd euró pénzügyi támogatáshoz juthat. A hitel nagyobb részét, 80 milliárd eurót - kétoldalú alapon - az euróövezet más országai nyújtják, míg a Nemzetközi Valutaalap részesedése 30 milliárd eurót tesz ki.
"Mindenki részt vett. Először is az eurózóna, ahol például Portugália alacsonyabb kamatlábbal fog hitelt nyújtani Görögországnak, mint amennyiért maga vesz fel kölcsönt ... De az IMF is, hiszen az olyan szegény országok, mint például Mali, is részt vesznek (Görögország) megmentésében - hangsúlyozta az IMF vezérigazgatója.