Több ezer éves fák pusztultak ki hirtelen a klímaváltozás miatt
Hiába tűrik jól a hőséget és a szárazságot az Afrikában honos majomkenyérfák, a klímaváltozást így is megsínylik. Az elmúlt 12 évben hirtelen pusztultak el a legmagasabb és a legöregebb majomkenyérfák a kontinensen.
Hatalmas méretűre tudnak megnőni (kerületük elérheti a 30-40 métert is, magasságuk szintén több tíz méteres lehet), és tekintélyes kort tudnak elérni, megélhetik akár a 3000 évet is. Éppen ezért tragikus, hogy több afrikai baobabfa, azaz majomkenyérfa pusztult el az elmúlt években. Dél-afrikai egyetemek kutatói, valamint román és amerikai tudósok feltételezése szerint a fákkal nem kártevők, nem egy járvány végzett, hanem a klímaváltozás.
A fák halálának oka "legalább részben az éghajlatváltozás, ami Afrika déli részét különösen érinti" – fogalmazott Adrian Patrut, a romániai Babeș–Bolyai Tudományegyetem munkatársa, a kutatócsoport vezetője. "Mindenesetre további kutatás szükséges a jövőben azért, hogy ezt az állítást alátámasszuk vagy megcáfoljuk."
A kutatók 2005 óta tanulmányozzák a kontinens déli részén élő ősi fákat, így vették észre, hogy különös módon a 13 legöregebb majomkenyérfából 8, valamint a 6 legmagasabból 5 elpusztult rövid időn belül, többségüknek a törzse is elhalt. A baobabfák úgy pusztulnak el, hogy belülről kezdenek rohadni, majd hirtelen összedőlnek.
Haldokló vagy elpusztult majomkenyérfákat dokumentáltak Zimbabwéban, Namíbiában, Dél-Afrikában, Botswanaban és Zambiában is, mindegyik fa 1000-2500 év körül lehetett.
Egy egészséges majomkenyérfa madarak kedvelt fészkelőhelye, gyümölcse ehető. A növény kiválóan alkalmazkodik a száraz éghajlathoz, hatalmas törzsében vizet tárol.