Genovai hídkatasztrófa: ha hamarabb néznek a műholdképekre, tudták volna, hogy össze fog omlani a híd
Jelentősen egyszerűbbé teheti a hidak tömeges állapotfelmérését az a műholdképekre alapozó technológia, melyet amerikai és brit kutatók dolgoztak ki.
Tavaly augusztusban minden híradásba bekerült, hogy leszakadt egy híd az északnyugat-olaszországi Genova városában, és a balesetben többtucatnyian életüket vesztették. A NASA és a Bath-i Egyetem kutatói szerint a hasonló esetek megelőzését szolgálja, ha tüzetesen elemzik a műholdfelvételeket, azokról ugyanis idejekorán leolvashatók a jelek.
Az elemzéshez a szakemberek előbb 3D-s modelleket készítenek a hídról. Állítják, ez a műholdképek alapján milliméteres pontossággal megoldható. Ezután az általuk fejlesztett algoritmus ellenőrzi az építmény struktúráját. A program annyira alapos, hogy a szabad szemmel nem látható, műszerek segítségével pedig nehezen érzékelhető, apró mozgásokat is képes detektálni.
A tudósok a tavaly összeomlott Morandi hídról készült korábbi felvételeket is megvizsgálták találmányukkal, az algoritmus pedig észlelte a problémát: a híd megcsavarodott, ám ezt az ellenőrzésre használt rendszerek egyike sem mutatta ki. A kutatók úgy vélik, ha az algoritmus hamarabb kész lett volna, és a Morandival kezdik a teszteket, akár hónapokkal hamarabb kiderülhetett volna, hogy az építmény nem biztonságos.
Hasonló felmérés egyébként temérdek érzékelő alkalmazásával is elvégezhető, ám erre a legtöbb fenntartónak egyszerűen nincs pénze. A műholdképes módszer kidolgozói szerint fejlesztésük jelentősen leegyszerűsíti és költséghatékonyabbá teszi a hidak tömeges vizsgálatát.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.