Horváth Csaba: Zugló ezután is átlátható önkormányzat marad

1 perc

2019.10.28. 04:20

Reagált a zuglói polgármester arra, hogy néhány módosítással átláthatatlanabbá tenné a kerületi önkormányzatot.

Reagált Horváth Csaba zuglói MSZP-s polgármester arra a hétvégén megjelent hírre, hogy az első intézkedései között átláthatatlanabbá tenné a kerület működését.

Vasárnap az Átlátszó ugyanis arról írt, hogy az október 28-i alakuló képviselőtestületi ülésre Horváth benyújtott egy javaslatot, amely lehetővé tenné számára, hogy a halaszthatatlannak nyilvánított ügyekben a testület megkerülésével döntsön, egy másik javaslatban pedig megemelné azt az értékhatárt, ami felett a képviselőtestület hozzájárulása kell ingó és ingatlan vagyontárgyak esetén.

Horváth a közleményében azt írja:

Zugló eddig is a legátláthatóbb módon működő önkormányzatok közé tartozott, és ez ezután is így lesz, ezt az idézett rendelet-módosítás nem érintette, tehát fenntartotta és fenntartja.

A politikus szerint a döntési jogkörére vonatkozó javaslat csak a meglévő állapotot tükrözi és hivatkozik az önkormányzati törvény vonatkozó részeire, amely egyébként is lehetővé teszi a polgármesternek a halaszthatatlan ügyekben való döntést.

Az értékhatár emeléséről azt írja, "szemenszedett hazugság", hogy a polgármester százmilliós ügyekben dönthetne önállóan, mert "a polgármesteri jogkörben hozott döntések elsősorban kötelezettség-vállalással nem járó döntések". Horváth emellett az elmúlt évek drasztikus ingatlanáremelkedéseivel indokolja a döntést.

"Az átláthatóság legfontosabb garanciája, hogy értékhatártól függetlenül elsőként a képviselő-testület dönt a költségvetés megalkotásakor a vagyonpolitikai irányelvekről és az esetleges elidegenítésre kerülő objektumok listájáról. Ezt követően az illetékes szakbizottság dönt a konkrét elidegenítési vagy bérbeadási szándékról, a bizottság második döntése a pályázat kiírásáról és feltételeiről szól, míg a harmadik döntés a pályázat után a győztes vevő vagy bérlő kihirdetése. Tehát négy önkormányzati képviselő-testületi és bizottsági döntés szükséges ahhoz, hogy az önkormányzati vagyont érintő érdemi döntések szülessenek. Az átláthatóság minden a döntéshozatal minden szintjén garantált" - írja.