Először sikerült kimutatni: a légszennyezettség miatt halálosabb lehet a koronavírus

2 perc

2020.04.21. 07:33

Összefügghet a levegő magas nitrogén-dioxid-szintje az új koronavírus okozta magas elhalálozással – derítették ki a halle-wittenbergi Luther Márton Egyetem kutatói, akiknek tanulmánya először támasztja alá konkrét adatokkal a feltételezett kapcsolatot.

A Science of the Total Environment című tanulmányukban a német kutatók műholdas légszennyezettségi és légáramlási adatokat vetettek össze a COVID-19-betegség elhalálozási adataival, és kimutatták, hogy azokban a térségekben, ahol állandóan magas a légszennyezés szintje, jelentősen magasabb az új koronavírus okozta elhalálozás, mint máshol.

A légszennyező nitrogén-dioxid károsítja az ember légzőszerveit. Régóta köztudott, hogy sokféle légzőszervi és szív-érrendszeri betegséget okoz. "Mivel az új koronavírus a légzőszervet támadja meg, észszerű feltételezni, hogy összefüggés lehet a légszennyezés és a betegség okozta halálozási arány között" – magyarázta Yarob Ogen, az egyetem Geotudományi és Földrajzi Intézetének munkatársa.

[Felére csökkent a légszennyezettség Európa legnagyobb városaiban a koronavírus-járvány miatt]

A kutatók három adathalmazt használtak. Az egyik az Európai Űrügynökség (ESA) Sentinel 5P műholdja által mért regionális nitrogén-dioxid-szennyezés szintje volt, ez alapján azonosították azokat a térségeket, ahol magas és tartós a szennyező anyag jelenléte.

Európai Űrügynökség

"Még a koronavírus-járvány európai kitörése előtti, januári és a februári értékeket néztem meg" – mondta Ogen, aki ezeket az adatokat összevetette az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatal légáramlási adataival. Ha ugyanis van légmozgás, a föld közeli szennyező anyagok szétoszlanak, ha nincs, a szennyező anyagok a föld közelében maradnak, és az emberek belélegzik nagy mennyiségben, ami egészségi problémákhoz vezethet – olvasható az egyetem közleményében.

Ezeket az adatokat felhasználva azonosították a kutatók azokat a helyeket világszerte, ahol a legnagyobb a légszennyezettség szintje és a legcsekélyebb a légmozgás, majd összehasonlították a COVID-19-betegség elhalálozási adataival, különösen Olaszország, Franciaország, Spanyolország és Németország esetében.

[Megnézték a tudósok, mi mindent okozhat a légszennyezés, és a kép igen ijesztő]

"Ha megnézzük Észak-Olaszországot, Madrid térségét és a kínai Hupej tartományt például, valami közös bennük: hegyek veszik körül őket. Ez még valószínűbbé teszi azt, hogy a levegő ezekben a térségekben stabil, a légszennyezettség szintje magas" – magyarázta Ogen.

A kutatók feltételezik, hogy az állandó légszennyezés az adott térségekben élő emberek rosszabb egészségi állapotához vezethet, ami különösen fogékonnyá tette őket a vírusra.

Pixabay / jplenio

"A kutatás csak az első jelzés arra, hogy kapcsolat lehet a légszennyezés szintje, a légáramlás és a járvány súlyossága között. Ezt az összefüggés más térségekre is vizsgálni kell, és szélesebb összefüggésbe kell helyezni" – tette hozzá.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.