Akár 60 százalékkal is csökkenhet a légszennyezés a korlátozások miatt

1 perc

2020.04.23. 12:42

A koronavírus miatt meghozott intézkedések miatt jelentősen mérséklődött a szálló por mennyisége.

Hatvan százalékkal is csökkenhetett a légszennyezés a világ legrosszabb levegőjű városaiban, ha három hétre a legszigorúbb korlátozásokat vezetik be – írja a CNN egy tanulmány alapján.

A globális levegőminőségi információs és technológiai vállalat, az IQAir kutatói a világ tíz nagyobb városát vizsgálták meg abban a háromhetes periódusban, amikor a legkeményebbek voltak a korlátozó intézkedések vagy a legmagasabb volt a napi fertőzések száma. A vizsgálat során a PM 2,5 részecskék szintjét mérték. Ez a fajta szálló finom por különösen veszélyes, mivel mélyen bejuthat a tüdőbe, és onnan más szervekbe, illetve a véráramba, súlyos egészségkárosodást okozva.

A tíz vizsgált város közül hétben, például Újdelhiben, Szöulban, Vuhanban, Mumbaiban jelentősen javult a levegő minősége.

Az indiai főváros a világ legszennyezettebb városai között van, március 23-tól április 13-ig viszont 60 százalékkal csökkent területén a PM 2,5 szintje 2019 azonos időszakához képest.

Újdelhihez hasonlóan Mumbaiban is március hónapban volt a legtisztább a levegő 2020-ban. Előbbiben a háromhetes lezárások során 17 százalékra esett vissza az egészségtelennek minősített órák száma, míg egy éve 68 százalék volt ez a szám. Történt mindez úgy, hogy India március 25-én zárta be a gyárakat, piacokat vagy üzleteket és állította le a tömegközlekedést.

A dél-koreai fővárosban, Szöulban a PM 2,5 szint 54 százalékkal esett vissza február 26-tól március 18-ig az előző évhez képest, Vuhanban pedig, ahol a vírust először azonosították, 44 százalékkal csökkent a légszennyezettség február 26. és március 18. között a 2019-es adatokhoz képest. Vuhanban még soha nem volt olyan tiszta a levegő, mint a tíz hetes lezárás alatt.

Los Angeles esetében a március 7-től 28-ig tartó időszakot nézték, ekkor a PM 2,5 koncentráció szintje 31 százalékkal mérséklődött az előző év azonos időszakához képest, és 51 százalékkal az előző négy év átlagához viszonyítva.

A vizsgált európai országok esetében Londonban és Madridban egyaránt csökkent a PM 2,5 koncentrációja a leállási időszakban 2019-hez képest.