A Műegyetemmel kell megvizsgáltatni az uniós tanúsítvány nélküli védőfelszereléseket

1 perc

2020.05.05. 09:07

A vizsgálatért legfeljebb félmillió forintot kell fizetni.

Az EU-s típusvizsgálati tanúsítvánnyal nem rendelkező új vagy használat után fertőtlenített egyéni légzésvédő eszközöket a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Villamosmérnöki és Informatikai Karának megbízott vizsgálólaboratóriuma vizsgálja meg a jövőben. De csak azután, hogy a vizsgálatot kérő elindította az uniónál az úgynevezett megfelelőségértékelési eljárást. A kérelmező lehet a gyártó, a kereskedő, de kórház és más intézmény is. Az erről szóló kormányrendelet hétfőn jelent meg a Magyar Közlönyben.

A vizsgálatért fizetni kell, egy kérelmezőnek legfeljebb félmillió forintjába kerülhet.

A műegyetemi igazolással rendelkező eszközöket csak egészségügyi dolgozók és a koronavírus elleni védekezésben közvetlenül részt vevők kaphatják, arról pedig, hogy az uniós vizsgálatuk még csak elindult, tájékoztatni kell az érintetteket.

„Magas kockázatú expozíciónak kitett egészségügyi dolgozó” csak új felszereléssel dolgozhat, „használat után fertőtlenített egyéni légzésvédő eszközt végszükség esetén sem használhat”. Az itt említett eszközöket csak a veszélyhelyzet idején szabad alkalmazni, kereskedelmi forgalomba nem hozhatók.

Az elmúlt hetekben többször is felvetődött, hogy egyes eszközök esetleg nem felelnek meg az uniós előírásoknak, erre ad átmeneti megoldást az új rendelet.

A BME-n április közepén kezdődött meg a védőeszközök vizsgálata. Ahogy akkor megírtuk, az e célra felállított laborban akkor azt lehetett vizsgálni, hogy egy minősített maszk szűrőanyagához képest mire alkalmas egy minősítésre váró vagy használat után fertőtlenített és így újrahasznosított maszk szűrőanyaga. Az akkori közleményből kiderült, hogy már megkezdődött a mérési képességek bővítése, és elindult a BME kijelölt vizsgálólaboratóriummá nyilvánításának jogi előkészítése a veszélyhelyzet idejére.