Rétvári: Azért írják a tankönyvben, hogy a férfi politizál, a nő érzelmi életet él, mert ezek a jellemzők
Genderezett egy sort az államtitkár, amikor Ungár Péter megkérdezte, miért van arról szó a tankönyvben, hogy a férfiak beszélnek a politikáról és az üzletről, a nők pedig az érzelmi életről.
A férfi politizál, a nő érzelmi életet él – ez állt egy 11. osztályosoknak szóló nyelvtantankönyv egyik feladatsorában. Ungár Péter, az LMP képviselője Kásler Miklóshoz fordult ezzel kapcsolatban, és azt kérdezte tőle, átment-e ez a feladatsor az Emberi Erőforrások Minisztériumának engedélyeztetési eljárásán. Azt is megkérdezte: helyesnek találja-e a miniszter, hogy a magyar diákokat arra tanítja egy tankönyv, hogy a politika, a gazdaság és az üzlet nem a lányok dolga, a család pedig nem a fiúké.
A miniszter helyett Rétvári Bence válaszolt. Azt írta: "Sem ez a feladat, sem bármelyik tankönyv nem tanítja azt, amit Ön ír, hogy a lányoknak nem dolguk a politika, a gazdaság és az üzlet, a fiúknak a család. Ezt egy szóval sem írja sehol.
Sehol nem beszél kizárólagosságról a feladat, csak jellemzőkről."
A válaszba egy „gender express”-ezés is belefért, ahogy az is, hogy Rétvári szerint a Gyurcsány-kormány alatt a liberális baloldal megmutatta, hogy „gyorsan rácsap a matchboxért nyúló kisfiúk és a babafésű után nyúló lányok kezére”. (Valójában nem a Gyurcsány, hanem a Bajnai-kormány alatt írták be az óvodai alapprogramba, hogy az óvoda "elősegíti a nemek társadalmi egyenlőségével kapcsolatos előítéletek lebontását", ez jelenik meg a jobboldali emlékekben azóta is úgy, hogy nem engednék babázni a lányokat, játékautózni a fiúkat.)