Sára Balázs az SZFE filmes képzéséről: Nagyobb hangsúlyt kap majd a nemzeti jelleg
Sára Balázs, az SZFE Zsigmond Vilmos Mozgóképművészeti Intézetének újonnan kinevezett igazgatója az egyetemi filmes képzés terveiről beszélt egy interjúban.
Tavaly novemberben Sára Balázs filmes és tévés operatőrt, rendezőt nevezte ki a Színház- és Filmművészeti Egyetem Film- és Médiaintézetének megbízott vezetőjéül az intézmény kuratóriuma. Sára Balázs azt a Balázs Gábor hangmérnököt váltotta, aki az egyetem modellváltása miatti tiltakozásul mondott le a pozíciójáról, az összes többi intézet vezetőjével együtt.
Sára Balázs nemrég interjút adott a Mandinernek, ebből többek között kiderül, hogy nem bánta meg, hogy elvállalta a felkérést a Filmintézetet igazgatására. „Nyilván van, akinek nem tetszik, vagy van, aki nem tartja a személyemet alkalmasnak erre a feladatra. Szakmai múltam igen sokrétű: hat játékfilm van mögöttem, több tucat dokumentumfilm, tévéfilm és sorozat, és kétezernél több televíziós műsor. (...) Általában azoktól jönnek efféle hangok, akik nem ismernek engem, sem a munkásságomat” – mondta az operatőr-rendező a lapnak.
Sára azt mondja, korrekt szakmai kapcsolatuk van azokkal a tanárokkal, akik ugyan nincsenek oda az új vezetésért, de nem mondtak fel – már akivel sikerült tárgyalniuk. Úgy tudja, ők egyelőre maradnak is, mert a kuratórium senkit nem küld el, azt szeretnék, hogy aki ott tanít, az vigye végig az osztályát azokkal az oktatókkal, akiket ő felkért.
Arra a kérdésre, hogy Sára Balázs miben érzi, hogy muszáj reformokat foganatosítani, fejlődni, úgy reagált: „Itt nem csupán reformokról van szó, hanem világlátásról, szellemiségről. Új osztályvezetők lesznek, akik más szemléletmódot képviselnek.” A másfajta szellemiséggel kapcsolatban elárulta,
nagyobb hangsúlyt kap majd a nemzeti jelleg. Mivel nagy igény van történelmi és irodalmi adaptációs filmekre, szeretnénk, ha hangsúlyosabb lenne a hallgatók történelmi témákra való hangolása.
Tervezzük például, hogy megadott szerzők műveiből kell majd adaptációs filmeket csinálni. Másfelől előtérbe kerül majd a tévéfilm- és sorozatkészítés oktatása is. Ennek a műfajnak külön dramaturgiája van, másfajta elbeszélésmódja, tehát más jellegű gondolkodásmódot kíván.”
Sára Balázst megkérdezték arról is, milyennek látja az eddigi filmes és televíziós képzést az SZFE-n. Erre azt mondta, a végeredményt látja, azokat a filmeket, amelyeket az egykori hallgatók elkészítettek: „Sok-sok izgalmas, tehetséges munkát lehetett látni az elmúlt évtizedekben.”
Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: