Most megtudhatja, mennyien lehetnek ön előtt az oltási tervben
Azt eddig is lehetett tudni, hogy nyolc fázisban tervezik beadni az oltásokat, most viszont a 444 által ismertetett oltási tervből az is kiderül, hogy számszerűleg az egyes csoportokban hányan vannak. Ha összeadunk-kivonunk megkaphatjuk, hogy mennyien lehetnek előttünk a listán.
Orbán Viktor november végén közölte, hogy már hetekkel korábban elkészültek az oltási tervvel, azonban azóta sem hozták nyilvánosságra azt a dokumentumot, ami részletesen megmutatná, hogy egyes csoportok mely fázisban kaphatják meg a koronavírus elleni védőoltást.
A 444.hu hozzájutott egy 80 oldalas dokumentumhoz, ami a részletes oltási terv lehet, a bővebb változata a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) oldalán található kivonatnak.
Úgy tűnik, a kormány épp most borította fel az oltási tervet
A miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó Reggelt Magyarország című műsorának adott szokásos péntek reggeli interjút. Tárgyalnak, de még nem tudni, mennyi oltóanyag jön Kínából vagy Oroszországból, új időszámítás viszont csak akkor kezdődhet, ha senki nincs közvetlen életveszélyben a vírus miatt.
A lap szerint 8 csoportot különböztetnek meg prioritás alapján. Az elsőbe tartoznak az egészségügyi és egészségügyben dolgozók (172 600 fő), akiknek a csoportos oltása már befejeződött az operatív törzs szerint, a 93 százalékuk kérte a szert. A második csoport a szociális ágazat dolgozói, illetve az ápoltak, ők 146 483-an vannak, az ő "kampányoltásuk" is véget ért a héten.
A harmadik fázisban a koronavírus-fertőzés alapján legveszélyeztetebb korcsoportot oltják, a 60 éven feletti krónikus betegség(ek)ben szenvedőket. A cikkben azt írják, hogy a 90. életévét betöltöttekkel kezdődik az oltás, ami után lefelé következnek az életkori kategóriák, majd a 60-65 év közötti, krónikus betegségi körbe nem tartozók következnek. Az ő számukat összesen 1 756 528 főben adják meg. Ugyanakkor a KSH adatai alapján jelenleg mintegy 2,5 millió 60 év fölötti él Magyarországon, így kb. 750 ezer ember hiányzik a 444 által közzétett számból.
A negyedik fázisban következnek a rend- és honvédelmi szervek azon dolgozói, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek a lakossággal, a védekezésben résztvevők, az operatív törzs, a diplomáciai testületek, az állami vezetők, valamint a nemzetközi kötelezettségeket teljesítők. Ők összesen 109 155-en vannak.
Az ötödik csoportban a közigazgatási szervek azon tisztviselőit találjuk, akik munkájuk során közvetlen kapcsolatba kerülnek az ügyfelekkel (277 200 fő).
A hatodikban azok a 18-59 évesek, akiknél fennállnak a fokozott kockázatot jelentő alap-, társbetegségek (470 928 fő).
A hetedikben a kritikus infrastruktúrában dolgozókat fogják oltani. Ez 405 üzemet jelent, ahol 31 000 ember dolgozik.
Végül a nyolcadik fázishoz sorolva találjuk azokat a 18-59 évesek, akik a fenti csoportokba nem tartoznak bele. Ők vannak a legtöbben, 4 380 000-en. A fenti számok alapján, ez a csoport (miután az első két fázis már lement) a legrosszabb esetben 2 millió 644 ezer ember beoltása után kerülhet sorra. Ha a 2,5 millió 60 év felettivel számolunk, akkor pedig 3,4 millióan vannak előttük. Ugyanakkor azt is figyelembe kell venni, hogy nem mindenki regisztrált, eddig összesen 2 millió ember jelentkezett védőoltásra, az ő korcsoporti bontásuk nem ismert. (Ugyanakkor módosíthat az eredeti elképzeléseken, hogy a hamarosan érkező AstraZenecával a 60 év alatti krónikus betegeket oltják majd – a szerk.)
Pénteken a miniszterelnök azt mondta a szokásos rádióinterjújában, hogy akik nem regisztráltak az oltásra, azokon nem tudnak segíteni. Ugyanakkor az ismertetett tervből más derül ki. A cikk szerint a regisztráltakat értesíteni fogják arról, hogy az ő prioritási csoportjuk megnyílt, kezdődik az oltás. Ezt követően megnyílik egy elsőbbségi időablak az időpontfoglalásra az oltóponton vagy a háziorvosnál.
A szövegben azt írják, hogy "az elsőbbségi időablak biztosítja a prioritási csoporton belüli elsőbbséget az ő számukra, ami az előzetes regisztrációhoz kötött. Az elsőbbségi időablak bezárását követően nyílik meg időpontfoglaló rendszer alapján a jelentkezési lehetőség azoknak, akik előzetesen nem regisztráltak.”