Újabb szenátor mondott le Szegeden, miután igennel szavazott a modellváltásra

2 perc

2021.02.11. 04:38

Robbanásig nőtt a feszültség a Szegedi Tudományegyetem karain, miután megszavazták a szenátusban a modellváltást. Már a második szenátor mond le, és aláírásgyűjtés is volt egy szenátusi tag visszahívásáért. A közös bennük az, hogy ők a „megbízatásuk” szerint voksolnak, akkor a SZTE nem kerülne a jövendő kuratórium kezébe.

Bizalmatlansági szavazást kezdeményeztek a január végi szenátusi szavazás miatt aTársadalomtudományok Doktori Tanácsa elnöke ellen a tanácstagok, mert Hajdú József a többségi álláspontjukkal ellentétesen szavazott. Hajdú elfogadta a DT visszahívó döntést, és lemondott.

Ő a második szenátor, aki a botrányos szegedi szenátusi ülés után lemondott a posztjáról. Az ülés után, még azon az estén lemondott már Pál József, aki a bölcsézek Doktori Tanácsának az elnökeként ült a szenátusban. A múlt héten a SZTE pedagógiai karán gyűjtöttek aláírásokat hasonló okok miatt, de ott a SZTE jogi igazgatója megtorpedózta a szenátor visszahívására összegyűlt aláírások alapján kezdeményezett procedúrát. Ha a modellváltásról döntő ülésen mindegyik szenátor úgy szavaz, mint ahogy az őt delegálók előzetesen döntöttek az ügyben, akkor a Szegedi Tudományegyetemen szóba nem jönne az alapítványi fenntartás.

Az ülésről készült, és részleteiben nyilvánosságra is került felvételek szerint, a szenátus több ponton is megsérthette az ügyrend szabályait. Sokan azt is megkérdőjelezik, hogy egyáltalán megtarthatták volna-e az ülést, ugyanis a szabályzatban foglaltak szerinti határidőn túl kapták kézhez az előterjesztést, amiről szavaztak, de nem kapott szót a módosító előterjesztést benyújtó professzor sem, illetve a szavazáskor többek szerint az sem volt világos, hogy miről szavaznak.

Szajbély Mihály, a SZTE BTK professzora már az ülés után kezdeményezte az ülés jogszerű lebonyolításának vizsgálatát, illetve azt, hogy ismételjék meg a modellváltásról való szavazást. Az ügyben a SZTE rektora, Rovó László, érintettsége okán nem akart dönteni, így azt a fenntartó ITM-hez továbbította. Információink szerint, a tíz napja beadott panaszra még nem érkezett válasz.

Időközben a pedagógiai kar, aláírásgyűjtést tartott az „átszavazó”, korábban éppen a kar által megválasztott szenátor visszahívásáért. A karon többségében a visszahívás mellett voksoltak, a kari dékán, az összegyűlt aláírások alapján, állásfoglalást kért az egyetemi jogi főigazgatójától, hogy szavazást tarthassanak hivatalosan az átszavazó Jancsák Csaba visszahívásáról.  A SZTE jogi igazgatója, Jancsák visszahívását a szenátori posztról azzal tagadta meg, hogy a szenátusi szabályzat szerint a megválasztott képviselő visszahívására, csak a következő választásokon van lehetőség.

Szegeden a szenátorok közül többen is azért szavaztak igennel a modellváltásra, mert az egyetemi vezetés az eredetileg elkészített előterjesztését utóbb kiegészítette azokkal a feltételekkel, amelyeket elsődlegesen a bölcsész professzor Szajbély Mihály foglalt össze az általa külön benyújtott módosító javaslatban: garancia a szenátus jogkörének változatlanul hagyására, illetve a követelések között volt az is, hogy a fenntartó ne adja át az alapítói jogokat a később fenntartásra megalakult kuratóriumnak. Erről már az ülésen azt mondta az egyetem jogi főigazgatója, Dömötör Máté, hogy a Polgári Törvénykönyvvel ellentétes volna ennek a pontnak a beépítése, de a többi módosítót befogadták. Ráadásul, az egyeztetésre magalakult munkacsoportot vezető Szabó Gábor is azt hangsúlyozta az ülésen, hogy amennyiben a szenátusban megszavazott határozatot nem fogadja el a fenntartó, akkor nem lesz alapítványi átalakulás. A múlt héten Szegeden a Dékáni Kollégiumi ülésen tartott tájékoztatást Stumpf István, akit nemrégen Orbán Viktor bízott meg a modellváltás koordinálásával. Információink szerint, az ott elhangzottak alapján, mérlegelésről aligha lesz szó, a fenntartói jogpkat jövő januárban pedig átadják az akorra már felálló kuratóriumnak.