Már kormánybiztost is kinevezett a kormány Ferihegy megkaparintására, de még mindig nem eladó
Megerősítette az ITM, hogy többségi tulajdont akar szerezni az állam a repülőtéren.
A magyar állam többségi tulajdont kíván szerezni a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető cégben – írta a Magyar Nemzet csütörtökön. A lap értesüléseit pénteken az Innovációs és Technológiai Minisztérium megerősítette.
Közleményében a tárca azt írta, hogy a kormány döntése alapján tárgyalások kezdődhetnek az üzemeltető cég többségi tulajdonrészének megszerzéséről. A meginduló folyamat koordinációjáért Palkovics László felel, az innovációs és technológiai miniszter a Magyar Közlönyben hamarosan megjelenő kormányhatározat szerint 2021. június 1-jétől kormánybiztosként látja el kapcsolódó feladatait.
Palkovics a többségi tulajdon megszerzésének előkészítésére irányuló tárgyalásokon képviseli majd a magyar államot, amelynek nevében megteheti a szükséges, pénzügyi kötelezettségvállalással nem járó jognyilatkozatokat - áll a közleményben.
Nem sokkal később a Budapest Airport Zrt. is kiadott egy közleményt, amely alapján úgy tűnik, nincs egyetértés a kormány és a reptér üzemeltetője között.
A vállalat beszámolt róla, hogy minden idők legjobb utasforgalmát eredményező éve után minden idők legnehezebb évét zárta 2020-ban, a vállalat a pénzügyi évet 110 millió euró veszteséggel fejezte be. Ezután viszont azt hangsúlyozták, hogy a soha nem látott nehézségek ellenére a vállalat működése és finanszírozása mindvégig stabil maradt, likviditása pedig folyamatosan biztosított.
Ahogy arra az Mfor.hu felhívta a figyelmet , a következő félmondatból az szűrhető le, hogy a Budapest Airport Zrt. tulajdonosa "tőkeerős és hosszú távon elkötelezett", vagyis nem szándékozik értékesíteni részét.
„A repülőtér tőkeerős és hosszú távon elkötelezett tulajdonosai a 2019-ben realizált eredményt a Budapest Airport Zrt. válságkezelésére fordították, amelynek köszönhetően a vállalat nagyrészt saját, illetve kisebb részben piaci alapú forrásokból finanszírozta a működését, miközben a drasztikusan lecsökkent árbevétel ellenére összesen 81 millió euró értékben valósított meg fejlesztéseket 2020-ban” – írták.