Pár év alatt megötszörözte forgalmát egy Völnerrel kapcsolatba hozott cég

6 perc

2021.12.16. 12:00

Több cég neve is felmerült Völner Pál államtitkár és Schadl György volt végrehajtói kari elnök összesen sok százmilliós vesztegetési ügyében. Az egyik cég nevét 150 millió forintnyi vélt kenőpénzzel, a másikét pályázati pénzek megszerzésének szándékával kapcsolatban említik. Eredményeik alapján egyiknél sem látszik egyértelműen, hogy profitáltak volna a kapcsolatból, bár volt, amelyik nyert közbeszerzést, a másik pedig pár év alatt megötszörözte bevételeit. Az üggyel kapcsolatban hiába kerestük őket, hallgatnak vagy nem kommentálnak.

Egy építőanyag-gyártó, egy oktatásszervező és egy energetikai cég neve is előkerült Völner Pál fideszes parlamenti képviselő, volt államtitkár vesztegetési ügyében a mentelmi jogának felfüggesztéséről szóló határozattervezetben. A mentelmi jogát kedden el is vesztő, szerdán gyanúsítottként kihallgatott Völner elleni fő gyanú, hogy a Magyar Bírósági Végrehajtó Kar (MBVK) jelenleg őrizetben lévő elnökével, Schadl Györggyel együtt pénzért cserébe legalább hét végrehajtói pályázat eredményét befolyásolhatta, ezekért Völner jó 83 millió, Schadl pedig több mint 800 milliós kenőpénzt kaphatott, de az ügyészség további korrupciógyanús eseteket is köt hozzájuk.

A hét végrehajtó, az oktatási cég és a „vízüzemű motor" - erről szólhat Völner és Schadl sok százmilliósra becsült korrupciós ügye

Hét végrehajtói pályázat eredményében lehet benne a kezük, de állítólag egy oktatási cégtől is kaptak volna egy rakás pénzt, és úgy tűnik, azon is ügyködhettek, hogy zsíros pályázati pénzeket szerezzenek egy kamugyanús "vízüzemű motor" révén. Völner Pálnál jó 83 millió, de Schadl Györgynél több mint 800 millió forintnyi vesztegetési pénz landolhatott.

Az első cég a Mátrix Oktatási Központ. Az ügyészségi gyanú szerint Schadl egy meg nem nevezett ismerőse igyekezett a MBVK elnökén keresztül elérni az államtitkárnál, hogy kapcsolatai révén intézze el, hogy a cég megkapja a szükséges engedélyeket több, idén szeptemberben elindítani tervezett képzéséhez, illetve oktatási intézményéhez. A gyanú szerint legalább 150 millió forint átadását helyezte kilátásba, ha ez sikerül. Ennek érdekében a gyanú szerint Völner egyeztetett az ITM és az Emmi több, “ismeretlenül maradt” beosztottjával is, amiről rendszeresen tájékoztatta is Schadlt.

A korábban elsősorban felnőttképzéssel foglalkozó Mátrix Oktatási Központ – erről a HVG oktatási szakportálja, az Eduline írt szeptemberben – több magán-általánosiskolát is indított az elmúlt években, 2019-ben Kecskeméten és Budapesten, majd 2020-ban Budaörsön. Ezekben kis létszámú osztályokban zajlik oktatás, havi 120 ezer forintos díjért.

Rengeteg a diák, sorra nyitják a magániskolákat Budapest agglomerációjában

Egymás után nyílnak új alapítványi és magániskolák Budapest agglomerációjában, ahol szinte az összes település „kinőtte" meglévő, évtizedek óta működő iskoláit. Az elmúlt húsz évben rengeteg család költözött ki Gödre, Budaörsre, Solymárra, Budakalászra és Pest megye többi városába, így ma már nemcsak az állami általános iskolákban van tumultus, sok a jelentkező a magánintézményekben is.

A hvg.hu e-mailben, illetve több telefonos elérhetőségén is kereste a céget, annak érdekében, hogy ismerjék el vagy cáfolják, valóban történt-e ilyen vesztegetési kísérlet, és hogy miként keveredhetett az ügybe a nevük, de egyelőre nem kaptunk érdemi választ. Annak ellenére sem, hogy telefonon több alkalommal is sikerült elérnünk egy-egy munkatársat, de amikor kiderült, milyen ügyben érdeklődünk, mind csak annyit közöltek, hogy

nem illetékesek nyilatkozni,

majd bontották a vonalat.

A Mátrix-Oktatási Kft. elmúlt évei a stabil növekedésről szóltak, amibe csak a koronavírus-járvány tudott belerondítani. Az Opten adatai szerint ugyanis a cégnek miközben 2016-ban még „csak” 196 millió forintos nettó árbevétele volt, addig 2019-re elérte az egymilliárd forintot, azaz megötszörözte a forgalmát. Az ugrások nagyok voltak, 2017-ben már 531, 2018-ben pedig 672 milliót könyvelhettek el. Az egyetlen év, amikor nem tudott növekedni, az a korona által sújtott 2020 volt, amikor 25 millióval kevesebb bevétel mellett ugyanúgy egymilliárd szerepelt a bevételi soron, mint egy évvel korábban.

Bár a cég forgalma nem változott, az eredményessége nagyon is: amíg 2019-ben még 507 millió forintnyi adózott eredményt tudtak elérni, ez 2020-ban már 59 millió forintos mínusz váltotta. Ez nemcsak az előző év miatt nem érinthette annyira súlyosan a vállalkozást, mivel az azt megelőző két évben is rendre 200 millió forint feletti adózott eredménnyel zártak.

Képünk illusztráció
Stiller Ákos

A Mátrix-Oktatási Kft. egyébként a fenti időszakban 3 (2016–2017 január) és 18 fő (2020 január–február) közötti alkalmazotti létszámmal működött, a legutóbbi 2021 októberi adatok szerint 10 főt foglalkoztatott.

Vízmotor és égetett mész

A Völner Pál elleni gyanúsításban szereplő másik cég egy Komárom-Esztergom megyei építőanyag-gyártó, amelyről azt írják, hogy az államtitkár idén júniusban megállapodott Schadllal, hogy összeköti őt a céggel annak érdekében, hogy egy, a Schadl által korábban megszerzett “vízüzemű motor” révén termeljenek hőenergiát a vállalkozásnak, és ennek megvalósíthatóságára igyekeznek állami támogatást szerezni. Völner Schadllal egyeztetve állítólag vállalta, hogy az ITM klímapolitikai államtitkáránál eléri, hogy írjanak ki pályázatot ehhez.

Völner, aki Esztergom környékének parlamenti képviselője, feltehetően innen ismerhette a lábatlani céget, amelynek februárban ő adta át a “Komárom-Esztergom Megye Gazdaságáért Kitüntető Címeket”.

Völner Pál átadja a Komárom-Esztergom Megye Gazdaságáért kitüntetést a Calmit Hungária Mészművek Kft.-nek
Facebook / Völner Pál

A hvg.hu utolérte a társaság ügyvezető igazgatóját, Schmidt-Kovács Bélát, aki közölte

nem kommentálja, hogy a cég neve is előkerült az ügyben.

A Völner által átadott díjjal kapcsolatban pedig csak annyit jegyzett meg, hogy "az teljesen más történet".

A Calmit Hungária Mészművek Kft. viszonylag stabil bevételekkel rendelkezik az elmúlt években: 2016-ban 3,1 milliárd forintos árbevételt ért el, azóta minden évben 4 és 5 milliárd közötti forgalma volt. A csúcsot 2018 jelentette 4,84 milliárddal, ettől nem sokkal marad el a 2020-as 4,729 milliárd forintos nettó árbevétel.

A cég eredményessége ennél hullámzóbb volt: a rekordot itt is 2018 jelenti, amikor 917 millió forintos adózott eredményt könyvelhettek el, előtte egy évvel 741 milliót, utána egy évvel pedig 484 millió forintot. Tavaly sem szégyenkezhettek az 582 millió forintos adózott eredmény miatt, ami egyébként szinte pontosan annyi, amennyi rövid és hosszú távú kötelezettsége volt a vállalkozásnak.

Mindezt egyébként viszonylag stabil alkalmazotti létszámmal érte el a Calmit Hungária Mészművek Kft., amelynek 2016 óta 50 volt legkevesebb és 54 a legtöbb foglalkoztatottja. Legutóbb, 2021 októberében 51 főt foglalkoztattak az Opten adatai szerint.

Képünk illusztráció
AFP / JAMES HARDY

Azt sem lehet mondani, hogy a közbeszerzéseken kiugró teljesítményt mutattak volna. A vállalkozás a közbeszerzési hatóság honlapján elérhető adatok alapján legalább 16 éve, politikai kurzusoktól teljesen függetlenül stabil égetettmész-beszállítója a Fővárosi Közterületfenntartó Zrt.-nek, éves szinten egy-két százmillió forintos tételben.

Bevétel nélkül mínuszban

Az iratban említenek még egy vállalkozást, az Aqua Energy Solution Zrt.-t amelyről csak annyi írnak, hogy Schadl György többségi tulajdont szerzett benne, majd édesapja lett az vezérigazgatója. A három cég közül ez rendelkezik a lehető legstabilabb árbevétellel: 2017 szeptemberi alapítása óta ugyanis egészen pontosan 0 forint forgalma volt a két főt alkalmazó és 76 százalékban Schadl György tulajdonában lévő cégnek.

Ekkora bevétel mellett nem csoda, hogy folyamatosan mínuszt hoztak össze, 2017-ben 1,8 millió, 2018-ban 17,78 millió, 2019-ben 4 millió, 2020-ban pedig 3,74 millió forintosat. Ez idő alatt a vállalkozás saját tőkéje is csökkent, 73,2 millióról 47,6 millióra – nagyjából pont ugyanannyival, mint amennyi veszteséget összeszedett ezen időszak alatt. A kötelezettségei pedig nőttek, 247 ezerről 8,2 millió forintra.