Újabb uniós kötelezettségszegési eljárásokat eredményezhetnek a kormány extraprofitadós tervei

2 perc

2022.05.26. 16:29

Az Európai Bizottság egészen biztosan áttanulmányozza majd az új magyar különadókról szóló jogszabályokat, véleményezni azonban csak azok elfogadása után fogja - ahogy teszik ezt minden esetben.

Az EUrologus értesülései szerint a bejelentett intézkedések közül az üzemanyag-vásárlással kapcsolatos lépés valószínűleg kiváltja a brüsszeli testület bírálatát.

Péntektől csak magyar rendszámú autók tankolhatnak az hatósági áras benzinből a hazai kutakon

- jelentette be Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a kormányinfón, amikor az Orbán Viktor által már szerdán beharangozott intézkedéseket tovább részletezte. Ez annyiban mindenképen eltér a többi döntéstől, hogy itt nem az adórendszer szabályozásának módosításáról van szó. Az adózás ugyanis tagállami hatáskör, amivel kapcsolatban az Európai Bizottság csak akkor léphet fel, ha például ez burkolt állami támogatást jelent egy szektor meghatározott szereplői számára. Egy terméknek kétféleképpen meghatározott ára azonban sérti az uniós alapjogokat, ha más-más ár vonatkozik egy magyar és egy uniós polgárra. Az EU alapszerződése ugyanis kimondja, hogy

tilos az állampolgárság alapján történő bármely megkülönböztetés.

És bár a magyar szabályozás “rendszám” alapján határoz meg eltérő árakat, egy rendszám szorosan köthető az autó tulajdonosához, így pedig annak állampolgárságához. Ezen túl ugyanazon a terméknek eltérő áron való értékesítése számos uniós jogszabályt megsért, ami miatt ugyancsak eljárás várható. Például az egyik uniós alapszabadság az áruk szabad áramlásának biztosítása. Kérdés, hogy például egy külföldi rendszámú járműflottát üzemeltető céget hogyan érint egy ilyen megkülönböztetés, mekkora versenyhátrányt okoz. A tagországok vállalatai számára ugyanis biztosítani kell a lehetőséget, hogy egyenlő értékesítési feltételekkel induljanak a többi tagország piacán. A tagországoknak jogukban áll biztonsági, közegészségügyi, környezetvédelmi vagy etikai megfontolásból korlátozásokat bevezetni, itt azonban ezek egyikéről sincs szó.

A reklámadónak már egyszer nekifutott az Orbán-kormány (sokak szerint az RTL Klubot büntetve ezzel elsősorban), akkor azonban az Európai Bizottság által elindított kötelezettségszegési eljárás nyomására visszavonulót fújtak. Érdekesség, hogy az ügy az Európai Bíróságon végződött, ahol viszont jogszerűnek ítélték a reklámadót. Emiatt nem is meglepő, hogy a Fidesz ismét leporolta ezt az ötletet.

Akármi is lesz a brüsszeli megítélése a csomagnak, a magyar kormány lépéselőnyben van. Ha meg is indulnak a kötelezettségszegési eljárások, évek telnek el addig, amíg a jogvitából ítélet lesz az Európai Bíróságon. A különadók pedig csak az idei és a következő évre vonatkoznak, mire a bíróság esetleg kimondja, hogy nem férnek össze az uniós joggal, már nem is lesznek hatályban. Más kérdés, hogy egy elmarasztaló ítélet birtokában az érintett cégek újabb több éves procedúra keretében kérhetik vissza a jogtalanul beszedett összeget és kamatait.