Így menthetik ki a Titan legénységét, ha sikerül megtalálni a tengeralattjárót

2 perc

2023.06.22. 07:03

Soha nem mentettek még ki embert olyan mélyről, mint amilyen mélyen a Titanic roncsaihoz elindult Titan lehet. Vadászgépet viszont már igen, és ez reményt adhat a fedélzeten lévőknek is.

Az utolsó pillanatokhoz érkezhetett az elsüllyedt Titan tengeralattjáró utáni kutatás. A cikkünk írásának pillanatában a becslések szerint alig 10 órára elegendő oxigénje maradhatott a fedélzeten lévő öt embernek.

Nemrég újabb hangokat hallottak a keresési területen, amik 30 percenként ismétlődnek. Ez bizakodásra adhat okot, ha ugyanis bebizonyosodik, hogy a hangok a Titanból érkeznek, akkor a fedélzeten lévők életben lehetnek. A legnagyobb kérdés viszont az: hogyan lehet kimenteni egy ilyen tengeralattjárót a vízből?

Blair Thornton, a Southamptoni Egyetem tudósa szerint ha valóban a Titanról érkezik a dörömbölés, az azt jelenti, hogy a legrosszabb forgatókönyv nem valósult meg: nem robbant be semmi a fedélzeten. A szakember úgy véli, ebben az esetben egy távirányítású víz alatti jármű (remotely-operated underwater vehicle, ROV) felszínre tudja azt hozni.

Thornton a LiveScience-nek úgy nyilatkozott, ezek a robotok rendkívül sokoldalúak, és olyan feladatokat is el lehet velük végezni, amiket más eszközökkel nem.

Fagypont körüli hőmérsékletnél, iszonyatos nyomás alatt várhatják a Titan utasai a mentőcsapatot

Glenn Signleman több mélytengeri expedició orvosa is volt már. Most arról beszélt, milyen körülmények uralkodnak a víz felszíne alatt 3800 méterrel.

A dörömbölő hangoknak köszönhetően a csapatnak sikerült egy nagyjából 1 négyzetkilométeres területre leszűkíteni a keresési helyszínt. Az ROV-k ugyanakkor nem gyorsak, nagyjából az ember sétatempójában tudnak közlekedni. Éppen ezért fontos, hogy a zajoknak köszönhetően végül 100 méteres területre sikerüjön leszűkíteni a keresési területet.

A szakember ugyanakkor kiemelte: ha a Titan sodródik, akkor mostanra több tízkilométerre lehet attól a helyszíntől, ahol eltűnt. A keresést ugyanakkor az is nehezíti, hogy a Titanic elsüllyedésének helyszínéről van szó, ahol rengeteg a fém, ami megzavarhatja a szenzorokat.

A lehetetlent kell most teljesíteni, hogy ki tudják menteni a Titanic roncsaihoz indult turistákat a Titan tengeralattjáróból

Valószínűleg 3800 méteres mélységből kellene kimenteni azt az öt embert, akik a Titanic roncsaihoz indultak és a Titan nevű tengeralattjáró fedélzetén rekedtek a vízfelszín alatt. Az eddigi legmélyebb mentést 480 méteren sikerült elvégezni, 50 évvel ezelőtt. Emberi számítások szerint legfeljebb péntekig van ideje a mentőcsapatnak véghezvinni a lehetetlent.

Kedden a Deep Energy nevű kábelfektető hajó már telepített egy ROV-t a területen, de nem tudni, hogy az képes-e lejutni 3800 méteres mélységig. Az eddigi legmélyebb pont, ahonnan sikerült mentést végrehajtani, 480 méter volt még 1973-ban.

Az egyik leginkább reménytkeltő egység a francia L'Atalante kutatóhajó, amely két ROV-val rendelkezik, amelyek képesek leereszkedni a Titanic roncsához. Ilyen mélységből már sikerült tárgyat kimenteni: azt az amerikai vadászgépet, egy F-35-öst, amelyik a Dél-kínai-tengerbe zuhant. Az a roncs 3780 méteres mélységben volt.

A ROV egy hálóba tekerte be a repülőgépet, így egy csörlő segítségével sikerült azt felhúzni a felszínre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.