Milyen nevet kapnak a hurrikánok, melyik az utolsó maffiakaszinó Las Vegasban és ki fényképezte magát Hitler fürdőkádjában?
Csütörtökre virradóra csapott le Floridára az évtizedek óta nem látott pusztítással fenyegető Milton hurrikán. A Miltont majd a Nadine követi, amikor elég erőre tesz szert az Atlanti-óceán térségében. Ezt onnan tudni, hogy az Amerikai Hurrikán Központ hat különböző éves listát készített a trópusi ciklonnak számító viharok és hurrikánok elnevezésére, vagyis az idei névsor 2030-ban kerülhet újra elő.
A nevadai Las Vegasban nem természeti katasztrófa következtében, hanem előre tervezetten omlott össze a Tropicana, amivel egy hosszú fejezet zárult le: ez volt az utolsó kaszinó, amelynek építésében még ott volt a Las Vegast felvirágoztató maffia pénze is.
A természetet hosszú ideje igyekeznek igába hajtani az emberek, akiknek az is régi vágya, hogy minél tovább éljenek. Az öregedés megállításának, esetleg visszafordításának kutatására hatalmas összegeket fordítanak milliárdosok, ám egy friss tanulmány alapján nem sok jóval kecsegteti őket, hogy az életnek – jelenlegi tudásunk szerint – van felső határa. A születéskor várható élettartam a XX. században látványosan nőtt, de a kutatók szerint pontosan megállapítható plafonba ütközhet.
A hét elnevezése: hurrikánok
Tömegével menekültek a Floridában élők a Milton hurrikán útjából, amely a Karib-tenger térségében megerősödve csütörtökön tört rá az USA népes déli szövetségi államára. Nem sokkal korábban, elsősorban Észak-Karolina térségében társa, a Helene pusztított. A klímaváltozás miatt világszerte erősebbek a szélviharok, amelyek típusa különböző. Az Atlanti-óceán északi, illetve a Csendes-óceán északkeleti részén, a Karib-tengeren vagy a Mexikói-öbölben keletkező trópusi ciklon a hurrikán. A Csendes-óceán északnyugati részéről induló vihar a tájfun, ami jellemzően Ázsiában tombol. Az Indiai-óceán és a Csendes-óceán déli részéről induló vihar megőrzi a trópusi ciklon nevet, míg a Bengáli-öbölben és az Arab-tengerben keletkező a sima ciklon kategóriát kapja.
A trópusi ciklonok elnevezése sokáig esetleges volt, vagy ahhoz a helyszínhez kötődött, amelyre lecsaptak, mint az 1900-as galvestoni hurrikán. Néhány évtizede viszont rendszerben történik, és a neveket a Nemzetközi Meteorológiai Szervezet (WMO) tartja nyilván. A hurrikánokat az Amerikai Hurrikán Központ (NHC) 1953-ban kezdte elnevezni, és 1979-ig csak női keresztneveket használt, azóta az éves listán már férfiaké is van. A szezon június 1-jén kezdődik, és az ideiről már korábban azt állították, a szokottnál sokkal erősebb lesz.
Tavaly 20 szélvihar és hét hurrikán kapott nevet az Atlanti-óceán térségében. Erre akkor kerül sor, ha a trópusi vihar sebessége eléri az óránként 39 mérföldet (63 kilométer), amiből akkor lesz hurrikán, ha eléri az óránként 74 mérföldet (120 kilométer). A WMO adatbázisában hat készletnyi név szerepel, előre rögzítve, vagyis az idén alkalmazottakra legközelebb 2030-ban kerül sor ismét. Kivéve persze, ha egy nevet kivesznek a különlegesen pusztító hatása miatt, ami megeshet a Helene és a Milton elnevezéssel is.
Már nem hívnak például hurrikánt Katrinának, amely 2005-ben New Orleansra csapott le, átszakította a Pontchartrain tó gátját, és a víz elöntötte a várost. Helyette a Katriát használják, míg az 1999-ben visszavonultatott Floyd utódja a Franklin lett.
A név nem kezdődhet Q, U, X, Y és Z betűvel,
ha pedig elfogyna egy készlet az évben – az utóbbi másfél évtizedben erre kétszer került sor, legutóbb 2020-ban, amikor szeptember közepére a értek a lista végére –, akkor van pótlista is.
A hét zárórája: a maffia és Las Vegas
Az USA és a világ kaszinó fővárosában, Las Vegasban minden szinte túlzottan hatalmas és látványos. Még az is, amikor felrobbantanak egy régi épületet, hogy helyet csináljanak egy újnak. Szerdára virradóra a precízen előkészített Tropicana kaszinó-szálloda komplexum omlott tervezetten össze. A hétperces búcsúünnepségen a levegőben 700 drón színesítette a látványt, és volt visszaszámlálás is a robbantás megindulásáig. A Tropicana már áprilisban bezárt, azóta folyt a művelet előkészítése. A romok eltakarítása után a 2028-as szezon kezdetére 1,5 milliárd dollárért 33 ezer férőhelyes ultramodern baseball stadion épül a kaliforniai Oaklandból a „bűn városába” költöző Athletics franchise számára.
A kaszinók látványos – és szigorúan kontrollált – felrobbantását Steve Wynn kezdte. 1993-ban a Dunest rombolta le, hogy a helyére felépítse a táncoló szökőkútjáról ismert Bellagiót. Las Vegasban hasonlóra legutóbb 2016-ban került sor a kaszinósoron (Strip), akkor a Riviera tűnt el, hogy terjeszkedhessen a kongresszusi központ.
A Tropicana megszűnésével Las Vegas történetében is lezárul egy fejezet.
A nevadai sivatagban fekvő, 1905-ben alapított porfészekből az amerikai maffia segítségével lett kaszinóváros. A zsidó szervezett bűnözői csoport egyik vezére, Bugsy Siegel – aki gyerekkori barátjával és társával, Meyer Lanskyval együtt szövetségre lépett az olasz maffiával – 1946-ban jelent meg Las Vegasban, ahol nélküle nem épülhetett volna meg az első igazi kaszinó, a Flamingo. Egy évvel később agyonlőtték, állítólag a szindikátus fejének tartott olasz-amerikai Lucky Luciano adta ki a kivégzésére az utasítást.
A maffia számára kiváló pénzmosási lehetőséget adott a szerencsejáték, de ellenőrizték a hozzá kötődő olyan „mellékiparágakat” is, mint a kábítószerkereskedelem vagy a prostitúció. Ez azt is jelentette, hogy így vagy úgy, de részesei voltak a beruházásoknak. Maga a Flamingo még áll, de a helyi történészek szerint az 1990-es években annyira átépítették, hogy már nem igazi „maffiakori” kaszinó.
Így a most a földdel egyenlővé tett Tropicanát nevezték a letűnt korszak utolsó mementójának. Az 1957-ben megnyitott kaszinóban ugyanis még bőven benne volt a szervezett bűnözői csoportok pénze. Francis Ford Coppola 1972-es, Keresztapa című filmjében nem véletlenül a Tropicana játszotta azt a kaszinót, ahol Michael Corleone megjelenik. És hol lenne a maffiának látványos múzeuma, ha nem Las Vegasban?