Mit adtak nekünk a brüsszeliek?
Hadd foglaljam össze egy előző cikkemet három mondatban. Az elmúlt évtizedekben a kelet-európai régió gazdaságilag nagyjából együtt hasított, mert nem magyar, lengyel stb. gazdaság van, hanem kelet-európai gazdaság. Az egyes államok igazából egy nagy pozitívumot tettek a gazdaságaikkal: beléptek az EU-ba. Szerbia például nem lépett be, maradt független és fizeti is az árát.
Nem az EU-s pénzek a profit!
Van az a kispolgári mentalitás, hogy a vagyonom az, amit ma a zsebembe tömhetek. Ezért (is) olyan népszerű például (Kelet-Európában) a lakásbirtoklás. A lakásbérlésből fakadó rugalmasságot és így magasabb potenciális jövedelmet sokkal nehezebb felfogni, mert annak profitját csak hosszú évek alatt tömi a zsebébe az ember. Meg a gyerekei. Meg az unokái.
Az uniós tagság nagy pozitív hozadéka sem a bejövő támogatás. Hanem például a zsebbe tömhetetlen határok megszűnése: a munkaerő, a szolgáltatások és az áruk szabad áramlása. Legalább ennyire fontos, hogy az EU intézmény- és szabályrendszerével a jogbiztonság is beáramlott ezekbe az országokba.
Ha – Kelet-Európában nem példátlan módon – elszabadul egy rezsim és mondjuk kikiáltja a külföldieket ellenségnek, akkor miben bízhat a külföldi? Meg a józan belföldi? Egyrészt a piacban, ahol ideológiamentes befektetők mondanak gazdasági ítéletet és a pénzük mozgatása nyomán jönnek az összeomló deviza- és kötvény-árfolyamok. Ami talán elég sokaknak jelzi, hogy baj van az országgal.
Másrészt az EU szabályrendszerében bízhatnak. A kedves olvasó hol építené szívesebben a következő gyárát, ha csak egy szempontra szűkítjük le a döntést? Az EU jogrendszerével bíró Romániában, vagy az azt nélkülöző Szerbiában? Beszédes adat, ha megnézzük, hogy mennyit kereskedik Szerbia és Románia a németekkel és az olaszokkal. Ezen – hasonlóan távoli! – országokkal az export és az import volumene Romániában közel ötször nagyobb, mint Szerbiában. Miközben a lakossága csak 2,8-szor akkora.
– Na jó, de a gazdasága is jóval nagyobb még per fő is! – akadékoskodik az akadékoskodó.
– Igaz, most már. És nehéz összerakni, hogy azért nagyobb a román export-import, mert nagyobb a román gazdaság, vagy azért nagyobb a román gazdaság, mert nagyobb az export-import – hűti a kedélyeket a közgazdász.
De ennél egyszerűbb a megoldás: azért nagyobb az export-import és a gazdaság is Romániában, mert EU-tag.