A forint újévi beszéde
A tőzsde az elmúlt öt recesszióból kilencet megjósolt! – mondta Paul Samuelson már 1982-ben. Azóta sem lett jobb az arány, de ha a tőzsde pontosságával van is baj, az objektivitásával nincs. Ugyanis – politikusokkal, vagy gazdasági elemzőkkel szemben – a fogadási piacokon embereknek nem a szájuk jár, hanem a pénzüket rakják a véleményük mögé.
Van fogadási piac, amelyik folyamatosan egy irányt jelez. Ez a forinté. Izgalmas 2025-nek nézünk elébe.
Akit az érzelmei vezetnek, azt hamar kivezetik a piacról. Pénz, sőt gyakran ing és gatya nélkül. Gondoljunk arra, hogy elénk raknak tíz lovat és megkérdezik, hogy melyik gyors és melyik lassú. Nekem fogalmam sem lenne. Kivéve, ha tájékoztatnak arról is, hogy melyiket milyen eséllyel lehet megfogadni, ha versenyeznek, azaz ha megtudom a fogadási piac véleményét is. A nyertest és a vesztest így se biztos, hogy eltalálom, de azért sokkal könnyebb dolgom lesz.
Van egy fogadási piac, amelyik folyamatosan egy irányt jelez. Ez a forinté. Nem is annyira az euróval szembeni gyengülés üzenete az aggasztó, annak ezer oka lehet. Hanem a zlotyival szembeni. Az elmúlt évtizedekben látott kelet-európai prosperitás kulcsa az EU integráció. Az ebből kimaradó, „gazdaságilag független” országok, mint Szerbia, nagyon lemaradtak, erről már írtam. A zlotyival szembeni egyre meredekebb gyengülés valami olyasmit jelez, hogy a forintot, azaz Magyarországot a piacok elkezdték leválasztani erről a prosperáló pályáról. A bukik oddsai azt jelzik, a magyar ló a leglassabb.