Musk és Orbán segíti a német szélsőjobbot kitörni a karanténból – az AfD elé emelt tűzfal omlását figyeli a világsajtó

9 perc

2025.02.04. 09:30

2025.02.04. 11:14

Omlik az AfD elé emelt tűzfal. Az EU töri a fejét, mit lépjen, ha Trump ellene is elindítja a vámháborút. A New York Timesban üzen az amerikai elnöknek a lengyel külügyminiszter. Évtizedekig tartott, amíg az USA kiépítette puha hatalmát a világban, Trump most hetek alatt lerombolja. Témák a világsajtóból.

Guardian

A CDU vezére, Friedrich Merz látványosan hazardírozott, ám rajtavesztett, amikor megpróbálta közelebb vinni a szélsőjobbot a hatalomhoz. Így értékeli Jörg Lau, a Die Zeit külpolitikai elemzője, aki a brit közönségnek igyekszik megmagyarázni, milyen földrengésszerű változás zajlott az elmúlt héten a Bundestagban.

Merthogy Merz olyan tabut szeget meg, amely a háború óta képezte a német politika alapját. Így viszont valószínűbbé vált, ami idáig elképzelhetetlen volt. A nagy pártok egymás torkának estek, az AfD viszont ujjong. Nagy repedések keletkeztek ugyanis a szélsőség elleni tűzfalon, és lehet, hogy beköszönt a demokratikus instabilitás a kontinens legerősebb országában.

A pártelnök, aki azt hitte, hogy a bevándorlás megszigorításának ötletével megdobja saját választási kampányát, elszámította magát. A szociáldemokraták és a zöldek nem álltak be mögé, a szélsőjobb viszont lehetőséghez jutott, hogy megossza a politikai közepet, ezért megszavazta a kereszténydemokraták indítványát.

Ezáltal katasztrofális helyzet állt elő, függetlenül attól, hogy Merz nem populista, sem nem nacionalista vagy fanatikus. Ám a húzással megrendült a tekintélye és a szavahihetősége. Az pedig riasztó kilátás, hogy a CDU nem akarja vagy már nem képes feltartóztatni a szélsőjobbot.

Az AfD viszont szinte naponta hív fel arra, hogy jobb lenne fátylat borítani a náci múltra, és ebben most már Musk is támogatja. A kereszténydemokratáknak semmi közük az efféle revizionizmushoz. Ám pont ezért megdöbbentő, hogy most attól az erőtől függnek, amelyet a partvonalra próbáltak nyomni.

Ha a választás után nem hoznak eredményt a koalíciós egyeztetések, kisebbségi kormány alakulhat, amelyet a szélsőség tart életben. Ez pedig megrendítené az egész földrészt. De még nem késő, hogy a közép összeszedje magát, ám pillanatnyilag nagyon úgy néz ki, hogy viharos idők közelednek.