Die Zeit-elemzés: Trumpnak meggyűlik még a baja Putyinnal

11 perc

2025.02.07. 10:23

2025.02.07. 12:04

A német lapok nagy terjedelemben foglalkoznak azzal, hogy egy német antifasiszta aktivistát kiadtak Magyarországnak. Orbán Viktort emlékeztetni kell az emberi jogok védelmére. Válságot idézhet elő a volt szovjet térségben, hogy Donald Trump leállította az ottani civil szervezetek és a független sajtó segítését. A támogatásokkal eddig foglalkozó USAID volt vezetője szerint Trump döntése az autokraták győzelmét jelenti a világban. Trump a következő négy évben jóvátehetetlen károkat okoz az amerikai demokráciának. Témák és vélemények a világsajtóban.

Die Welt

A német Alkotmánybíróság úgy foglalt állást, hogy törvénytelen volt kiadni Magyarországnak egy baloldali aktivistát, aki a magyar hatóságok azzal vádolnak, hogy két éve a harag napján több társával együtt szélsőjobbosokat támadt meg. Maja T. ugyanis nembináris, de a karlsruhei testület szerint az alacsonyabb szintű bíróság, illetve az ügyészség nem bizonyosodott meg kellőképpen, mi vár egy ilyen fogolyra a magyar börtönben.

Mert nem kizárt, hogy embertelen bánásmódban lesz rész, még úgy is, hogy a magyar társszervek garanciát adtak: nem éri semmiféle bántódás, fogva tartásának körülményeit német diplomaták ellenőrizhetik, sőt az esetleges büntetés letöltésére visszaadják Németországnak. Mellesleg a szabadságvesztés 14–24 év között lehet.

Az ügyvéd hatalmas sikernek nevezte az alkotmánybírók döntését, ám ettől még védence nem kerül ki a magánzárkából. A jogász abban bízik, hogy ezek után legalább a körülményeken enyhítenek a magyar hatóságok a két hét múlva kezdődő per előtt.

Az egész ügy azért kényes, mert a német testület nem hisz a magyar igazságszolgáltatásnak, hogy ha valaki nembináris, akkor nincs kitéve diszkriminációnak vagy erőszaknak a rács mögött. De hogy most kérelmezik-e a visszaadását, az egyelőre nem világos.

Egyébként a német Alkotmánybíróság le akarta állítani az egész kiadatást, de a nő már úton volt Magyarországra, mire megérkezett a végzés.