Afrika éléskamrája lehetne, de példátlan humanitárius katasztrófába süllyedt Szudán
A súlyos humanitárius katasztrófát okozó szudáni válság az ország kettészakadásához vezetett. A külső hatalmak segítségével a gazdasági forrásokért folyó háború nem csitul.
A pokolból szinte másik pokolba jutnak a Szudánt elhagyó menekültek, az utóbbi hónapokban sokan már a harmadik táborban remélnek oltalmat. Egy hétéves kislány például Csádban arról számolt be az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága tisztviselőjének, hogy a Dárfúr régió északi részén lévő Zamzam tábort ért támadásban megölték két testvérét és az apját, az anyját pedig már korábban elvesztette. Idegenekkel menekült tovább, de a sérülése miatt az út során az egyik lábát amputálni kellett – írta múlt heti beszámolójában a Reuters. Sokan gyalog vágnak neki az útnak, a fegyveresek elrabolják a lovakat, szamarakat, a szekereket férfiak húzzák. De ha Csádban nem az öldöklés, akkor az éhínség vagy valamilyen betegség végezhet a szudáni szerencsétlenekkel.
A Szudánból menekülő száma már meghaladta a négymilliót, ami az ENSZ múlt heti közlése szerint tragikus fordulópont az idén áprilisban harmadik évébe lépett polgárháborúban. Márpedig a számuk csak nő, hiszen
13 millióra tehető az otthonaikat elhagyni kényszerülők száma,
és a harcok tovább folynak. A Szudánnal szomszédos hét ország mindegyikébe tódulnak a menekültek, eddig Egyiptomba másfél, Dél-Szudánba 1,1 millióan érkeztek, Csádba 800 ezren.