Puccs közkívánatra – így döntött meg újabb rezsimet a Z generációs tüntetéshullám

A Z generáció fiataljai kezdték a lázadást, és a katonák fejezték be a hatalomátvételt Madagaszkáron. A hadsereg nem először avatkozott be politikai válság idején, de legtöbbszőr át is adta az irányítást.

A dominóelmélet a hidegháború idején áthatotta az amerikai stratégiai gondolkodást, a lényege az volt, hogy ha a kommunisták valahol átveszik a hatalmat, akkor a szomszédos országok dominóként dőlnek el s kerülnek a szovjet érdekszférába. Ezt a jelenséget emlegették a 2010-es évek elején az arab tavasszal kapcsolatban, amikor az elégedetlenség sorban söpört el korábban megdönthetetlennek tartott rendszereket.

És az elméletet leporolták azok, akik most az 1997 és 2012 között született Z generáció lázadását figyelik, amelynek újabb dominója Madagaszkáron dőlt el.

A közösségi média betiltása ellen tüntettek, majd a Discordon választottak új miniszterelnököt

A felszín alatt forrongó Nepál korrupt kormánya betiltotta a közösségi médiát. Néhány nappal, meglincselt politikussal és felégetett palotával később a fellázadt fiatalok Discordon választottak új kormányfőt. Sushila Karki az ország első női miniszterelnöke.

A képlet hasonló volt a nepáli vagy a bangladesi eseményekhez. A tüntetések szeptember végén kezdődtek, a közműszolgálatások – a víz- és áramellátás – akadozása miatt. Az elégedetleneket a látszólag alulról szerveződő Gen Z Madagascar nevű csoport fogta össze, amely nemcsak a nevében idézi a közelmúlt kormánybuktató lázadóit, de azoktól több fogást vállaltan ellesett. A tagjai nepáli társaikhoz hasonlóan a közösségi médiában, Discordon és Facebookon szervezték a tüntetéseket, mára pedig profin megcsinált honlapjuk is van.

Minthogy elmondásuk szerint magukat az elégedetlen embereket képviselték, a csoportnak nyilvánosan nem volt tényleges vezetője és arca. Csupán azt a halálfejes ikont tűzték lobogójukra, amit mostanában a kormányellenes tüntetéseken lobogtatni szokás szerte a világban. A hatalommal való szembeszállást szimbolizáló One Piece zászlót – amely japán manga képregényből ered – „lokalizálták”, a halálfejen lévő, piros masnis szalmakalapot tradicionális helyi zöld-rózsaszín fejfedőre cserélték.

Rendőrségi páncélos gázolta halálra és hajtott át a motoros futáron – ez gyújtotta be a tüntetések tüzét Indonéziában

A politikai elit mohóságával szembeni és a demokrácia melletti tüntetéssorozat kikezdheti Prabowo Subianto indonéz elnök hatalmát.

Manapság nem jó Madagaszkáron élni

Madagaszkáron van miért elégedetlenkedniük a fiataloknak. Az egykori francia gyarmat az egy főre jutó GDP – ami a függetlenség 1960-as kikiáltása óta majdnem megfeleződött – alapján az ötödik legszegényebb a világon, a korrupcióérzékelési indexet tekintve pedig a 140. helyen van a Transparency International 180 államot tartalmazó listáján.

Hozzászólások