A Kecskeméten évek óta épülő, majd pénzügyi botrány miatt félbemaradt egyetemi campus befejezésére írt ki közbeszerzést a Neumann János Egyetemért Alapítvány tulajdonában álló Wepmark Holding Kft.
Az eljárást végül a ZÁÉV Építőipari Zrt. és a Fejér-B.Á.L. Építő és Szolgáltató Zrt. nyerte el: a két cég konzorciuma nettó 19,5 milliárd forintért fejezheti be az „Intelligens Campus Oktató-Kutató Központ és Kollégium” beruházás második ütemét.
A ZÁÉV többségi tulajdonosa az Orbán Viktor miniszterelnök barátjaként is ismert felcsúti milliárdos, Mészáros Lőrinc, a konzorciumi partner Fejér-B.Á.L. Zrt. pedig a Mészáros-család vállalata: a cég neve a gyerekek, Mészáros Beatrix, Ágnes és Lőrinc nevének kezdőbetűiből áll össze.Az eljárásra nem igazán repültek rá a cégek, a nyertes konzorciumon kívül csak a KÉSZ Építő és Szerelő Zrt. adott ajánlatot.

A beruházás a kecskeméti egyetemi campusfejlesztés második ütemének lezárását jelenti. A közbeszerzési dokumentáció szerint a kivitelezőnek egy 4597 négyzetméteres irodaépületet és 10 768 négyzetméter alapterületű kollégiumi épületeket kell befejeznie, továbbá egy gyalogos felüljáró hidat is meg kell építenie, valamint el kell végeznie a campushoz kapcsolódó külső területek rendezését.
A KecsUP korábban arról írt, hogy a campusfejlesztés eredeti tervei még hat épülettel számoltak, a jelenlegi projektben azonban csak négy valósulhat meg. A mostani kivitelezés részeként két kollégiumi épület és egy innovációs központ készül el, a kollégiumok mintegy 600 hallgató befogadására lesznek alkalmasak.
https://hvg.hu/gazdasag/20260213_kecskemet-fidesz-polgarmester-lemondatas-mnb-botrany-neumann-janos-egyetemert-alapitvany
„Befektették”, elveszett
A kecskeméti campusfejlesztés a jegybanki alapítványok befektetései miatt került a figyelem középpontjába az úgynevezett Matolcsy-botránnyal összefüggésben. A Kecskeméti Egyetem mögött álló Neumann János Egyetemért Alapítvány 2020–2021-ben 144 milliárd forint állami támogatást kapott egy új campus, egy úgynevezett „tudásváros” fejlesztésére.
Az alapítvány kuratóriuma – amelyet akkor Csizmadia Norbert, a Magyar Nemzeti Bank által létrehozott Pallas Athéné Domus Meriti alapítvány kuratóriumi elnöke vezetett – úgy döntött, hogy a pénz nagy részét kölcsönadja a jegybanki alapítványok vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt.-nek.
Összesen 127,5 milliárd forint került az Optima kezelésébe, amely a pénzt különböző befektetésekbe helyezte, többek között a varsói tőzsdén jegyzett lengyel ingatlanvállalat, a Globe Trade Centre (GTC) részvényeibe. Ezek értéke azóta jelentősen csökkent, így a campusépítésre szánt források egy része elveszett, a beruházás pedig egy időre leállt.
https://hvg.hu/ingatlan/20250416_Felbeszakadt-kecskemeti-tudasvaros-MNB-tozsde
A campus második ütemét eredetileg az Optima egyik cége, a Wepmark kezdte el építeni, amely azonban tavaly félbehagyta a munkát. A vállalatot később a tartozás egy részének elengedéséért cserébe átadták az egyetem alapítványának.
Miután a kölcsönadott pénz visszaszerzése bizonytalanná vált, a kormány 2025 októberében határozatban vállalta, hogy újra biztosítja a campusfejlesztés befejezéséhez szükséges forrásokat. A Magyar Közlönyben megjelent döntés szerint a finanszírozásról Nagy Márton nemzetgazdasági miniszternek kell gondoskodnia a Kulturális és Innovációs Minisztérium előirányzatából, miközben a beruházás megvalósításában a Lázár János vezette Építési és Közlekedési Minisztérium konzorciumi partnerként vesz részt.
Az ügy miatt vizsgálat is indult: az Állami Számvevőszék (ÁSZ) megállapította, hogy az alapítvány vezetése felelőtlenül járt el, amikor az állami támogatásból származó pénzt az Optimára bízta. Az ÁSZ ezért intézkedési terv készítésére kötelezte az alapítványt, ebből kiderülhetne, hogy a Neumann János Egyetemért alapítvány hogyan akarja visszaszerezni a 127,5 milliárd forintot.
https://hvg.hu/gazdasag/20250829_mnb-botrany-optima-vagyonkezelo-zrt-atjatszasa-a-kecskemeti-egyetemi-alapitvanynak-neumann-janos-egyetem-csizmadia-norbert-matolcsy-kor-padme
De úgy tűnik, hogy a részletektől igyekeznének megkímélni a nyilvánosságot: az intézkedési terv nyilvánosságra hozatala körül is jogvita alakult ki.A KecsUP lapigazgatója közérdekű adatigényléssel kérte ki a dokumentumot, majd a Transparency International segítségével pert indított az alapítvány ellen. A bíróság idén februárban első fokon a lapnak adott igazat, és kimondta, hogy az alapítványnak 15 napon belül ki kell adnia a dokumentumot, mivel közfeladatot ellátó szervnek minősül, és vagyona a nemzeti vagyon része.
Hogy milyen méreggel száll ki az üzletből az egyetem alapítványa, még kérdéses. Az Optima vagyonkezelő és az MBH Bank közötti tárgyalások kulcskérdése az volt, hogy sikerül-e átütemezni a bank felé fennálló 170 millió eurós hitelt, amely kamatokkal együtt 255 millió euróra nőtt. Ha a bank nem ad haladékot, az Optima fizetésképtelenné válhatott volna, és a bank a vagyonára tehette volna rá a kezét, ami veszélybe sodorta volna a kecskeméti egyetemnek járó 127,5 milliárd forint visszafizetését is. Az Optima új vezetése végül megállapodott a fő hitelezőkkel – az MBH Bankkal és a Neumann János Egyetemért Alapítvánnyal –, hogy három év alatt fizetik vissza a tőkét, a kamatokat pedig folyamatosan rendezik. Ennek részeként már 27 milliárd forintot visszafizettek az egyetemi alapítványnak. A fennmaradó mintegy 100 milliárd forintot 2028-ig három részletben törlesztik, vagyis az eredeti, 2031-es lejárat előtt. A megállapodás azért volt kulcsfontosságú, mert az Optima kötelezettségei 2024 végén közel 600 milliárd forintra rúgtak, miközben az alapítvány vagyonából az értékelések szerint 270 milliárd forint eltűnt. Ha a hitelátütemezés nem sikerül, az Optima csak az MBH Bankot tudta volna kifizetni, az egyetem és maga a Pallas Athéné alapítvány sem kapott volna pénzt.
https://hvg.hu/360/20251222_hegedus-istvan-optima-pallas-athene-mnb-alapitvany-varga-matolcsy-vagyon-hiany-padme
A most nyertes Mészáros-cégek az elmúlt években több nagy állami beruházás kivitelezői között is feltűntek. A ZÁÉV Építőipari Zrt. a Néprajzi Múzeum új épületének, a Puskás Aréna, valamint a budapesti atlétikai stadion kivitelezésén is dolgozott. A vállalat árbevétele 2024-ben 95,5 milliárd forint fölé emelkedett, adózott eredménye pedig 13,3 milliárd forint volt.
A konzorciumi partner Fejér-B.Á.L. Zrt. – amely Mészáros Lőrinc és gyermekeinek tulajdonában áll – a Budapest–Belgrád vasútvonal egyik legnagyobb alvállalkozója volt, emellett az Iparművészeti Múzeum, a Magyar Tudományos Akadémia székháza és a József Attila Színház felújításán is dolgozott. A cég legutóbbi beszámolója szerint 40 milliárd forintos árbevétel mellett 2,19 milliárd forint nyereséget ért el, amelyből 2,1 milliárd forintot osztalékként fizettek ki a tulajdonosoknak.
Nyitókép: Mészáros Lőrinc és Várkonyi Andrea a FeHoVa kiállításon 2023-ban Fotó: Veres Viktor