A világ legnagyobb politikai tévedése, amiből garantáltan semmit nem tanultunk

Tíz éve indult a Brexit, ami minden brit kormányfő számára mást jelentett, egyedül az örök kívülálló Nigel Farage maradt hű az elveihez: bárki bármit is csinál, minden szar. A britek EU-ból való kilépéséhez vezető népszavazás tizedik évfordulóján így jobb híján mi is felidézzük, ki, mit és hol rontott el, hogy bár a britek többsége már a Brexitet is utálja, legfontosabb képviselőjét, Farage-t annál többen kedvelik.

Ennél visszafogottabb ünneplést se látott még a világ: 2020. január 31-én este a Downing Streeten a miniszterelnöki rezidencia – kerítéssel elzárt – falára visszaszámlálót vetítettek ki annak alkalmából, hogy helyi idő szerint 23 órakor Nagy-Britannia megszűnt az Európai Unió tagja lenni. Az ünneplést azért nehéz lett volna eltagadni a ház akkori lakójától. Azok kedvéért, akik elvesztek az egymást váltó brit kormányfők sorában, ekkor éppen Boris Johnson volt Larry főegerész gazdája a Downing Streeten, márpedig Johnsonnál kevesen lelkesedtek jobban a brit publikum előtt az EU-ból való távozás iránt.

A Downing Street 10. pulpitus és macska nélkül 2020. január 31-én
AFP / Kate Green

Hogy miért volt mégis annyira visszafogott az állami ünnep, ami a visszaszámláláson kívül csak egy rögzített rövid tévébeszédből állt, miközben a Brexit másik arca, Nigel Farage híveivel és válogatott hazafias dalok karaokeverziójával a Westminster előtt bulizott? Jó eséllyel azért, mert a kilépés mögött távolról sem volt társadalmi egyetértés, de az is magyarázhatta, hogy akkoriban halvány gőze sem volt senkinek arról, hogyan is fog majd kinézni a britek EU utáni világa. 2020 elején legfeljebb reménykedni lehetett abban, hogy egyszer csak megtudják. Meg abban is, hogy az emberek élete mégiscsak jobb lesz, ha már „Brüsszel nem uralkodik rajtuk”.

Ahogy ott álltunk Farage hívei között a londoni parlament előtti karaokebuliban, egy dolog tűnt csak biztosnak: az a Kánaán soha nem fog eljönni, amit az itt bulizók belelátnak a Brexitbe. 

https://hvg.hu/gazdasag/20200201_Brexit_megvolt_a_pojaca_nagy_napja_de_mi_jon_utana

Június 23-án van tíz éve annak, hogy az Egyesült Királyság választói népszavazáson döntöttek arról, az ország maradjon-e az Európai Unió tagja. Az 1973-as belépés óta 1975 után másodszor tették fel nekik ezt a kérdést, ám míg első alkalommal a szavazók 67,2 százaléka kiállt a tagság mellett, 2016-ban kiemelkedően magas, 72 százalékot meghaladó részvétel mellett egy szűk többség (51,9 százalék) a kilépés mellett döntött.

Az eredmény sokkolta a világot – majd mindenki túllépett rajta. Az EU egyben maradt, jött egy világjárvány, majd egy totális háború Ukrajna ellen, Donald Trump felforgatta a világgazdaságot, Orbán Viktor mindenkivel szembement az autópályán és mindenkit próbált meggyőzni arról, hogy ez így lesz jó, újra összeállt az Oasis, és visszajött a divatba a répafarmer – egy dolog nem változott: az Egyesült Királyság politikai rendszere azóta sem bírta kiheverni a Brexitet.

Demonstráció a kilépés éjszakáján Londonban
Reviczky Zsolt
Hozzászólások