A hetvenes évek óta él a köztudatban az ún. "üvegplafon- szindróma" fogalma, amely szerint a nőket akadályozzák a vezetői ambícióik elérésében. A feltételezés nem alaptalan, azonban a kérdés sokkal összetettebb, mint azt elsőre gondolhatnánk.
Nem merünk csúcsot támadni
Mindenki másban méri a sikerességet. Van olyan, aki a szakmai vagy anyagi megbecsülést, más a vezetői pozíciót tartja elismerésnek a céljaihoz vezető úton. A karrierépítés során azonban ahhoz, hogy a várt visszacsatolásokat megkapjuk, sok kihívással kell megküzdenünk. Egy nő esetében például a szocializáció, társadalmi sztereotípiák és az ehhez kapcsolódó pszichológiai nyomás mind megnehezítik a határok átlépést. Talán nem is gondolnánk, de az ezekből fakadó önbizalomhiány vagy önértékelésbeli problémák ugyancsak gátjai a sikeres karrierépítésnek.
Jelentős különbségekkel is Magyarország az élen
Az eltéréseket legkönnyebben a fizetésekkel kapcsolatban lehet nyomon követni. A Jobline Női Karriernap kapcsán elkészített felmérés eredményeiből az derül ki, hogy a nők 54%-a tapasztalta már meg, hogy férfi kollégáikkal szemben negatív megkülönböztetés érte őket. Vajon ez európai viszonylatban soknak vagy kevésnek számít? Egy friss, nemzetközi kutatás azt mutatja, hogy az elégedetlenségük nem alaptan, ugyanakkor érdemes látni, hogy máshol sem jobb a helyzet. Sőt! Minden szempont egyforma súlyozásával Magyarország az 5. legjobb hely a dolgozó nők számára a 34 államot tömörítő szervezet tagjai közül. A nemzetközi adatok szerint a nők és férfiak fizetésének különbségei hazánkban a legkisebbek. Hogy ez mit is jelent számokban? A fizetesek.hu adatai alapján területenként lebontva eltérőek a különbségek a nemek juttatásai között. Az eredmények a rangsor tekintetében még inkább megdöbbentőek. Míg az adminisztratív munkát végzőknél mindössze 2% az eltérés, az értékesítés területén illetve a bankszektorban egy férfi 23%-kal több pénzt vihet haza, mint egy nő. A szakmai tapasztalattal és iskolai végzettséggel rendelkezők arányainál a szakadék még ennél is magasabb. Egy főiskolai diplomával rendelkező férfi átlagosan 100 000 Ft-tal többet kap, mint egy azonos képesítéssel rendelkező női munkavállaló. A különbséget tehát nem lehet lesöpörni az asztalról. Felmerül a kérdés, amelyik ország a lista végén kullog, ott mekkora lehet a különbség?
Változó életszakaszok
Egy bizonyos pozíció elérése vagy anyagi feltételek kivívása így is hosszú évek munkájának eredménye. Azonban a nehézségek nem érnek itt véget. A nők rendszerint ekkor kerülnek igazán nagy dilemma elé, amikor aktuálissá válik a gyermekvállalás kérdése is. A családalapítás sokszor sajnos nemcsak hogy lassítja, de meg is akadályozhatja a szakmai továbblépést. A május 21-én megrendezésre kerülő Női Karriernap kapcsán elvégzett felmérésből kiderül, hogy 5 válaszadóból átlagosan 2 élte már meg időszakosan a család/karrier egyensúlyának megbomlását, sokan több periódusban is (és akár mindkét irányban is). Az ilyen időszakok kétharmadában a karrier hanyagolódott, egyharmadában pedig a család szükségletei szorultak háttérbe. Mit tehet azért, hogy ki tudja alakítani az egészséges összhangot?
Első lépésként regisztráljon, és jöjjön el Női Karriernapra, ahol a lehetőségekről személyesen beszélgethet a cégek képviselőivel, továbbá fejlesztheti készségeit a vonzó pozíciók elnyerése érdekében.