Lehet-e befolyásolni a változókori tünetek jelentkezését?

Lehet-e befolyásolni a változókori tünetek jelentkezését?

Utolsó frissítés:

Remifemin Plus Szerző:

Remifemin Plus
Remifemin Plus
Tetszett a cikk?

Első hallásra meghökkentőbbnek tűnhet a kijelentés, mint azt gondolnák, de a nők sokat tehetnek azért, milyen lesz vagy éppen milyen a változókoruk. Igaz, egyes tényezőkön nem lehet változtatni, ám léteznek trükkök, amelyekkel igenis jóval könnyebb megélni a változókort.

A menopauza kezdete sajnos nem befolyásolható (bár egyesek szerint még erre is van esély, amiről később még szót ejtünk). Magyarországon átlagosan 48-52 éves korban köszönt be a változókor, és számos olyan tényező határozza meg, amelyeken nemigen tudunk változtatni. Ilyen például a genetika, a szülések száma, az első menstruáció időpontja vagy az, hová születtünk: fejlett vagy fejlődő országba, de még az is, hogy milyen bőrszínnel.

Egy 2021 júliusában végzett felmérés szerint Japánban az 50-54 év közötti nők kevesebb mint felénél jelentkeztek csak a menopauza tünetei a vizsgált időszakban, a 40-59 év közötti nők 29 százaléka pedig soha nem észlelte a tüneteket. Japánban egyébként is teljesen más a kulturális attitűd, hiszen a menopauzát természetes életszakasznak tekintik, és maga a menopauza szó, a konenki megújulást, szezont és energiát jelent.

Ezzel szemben a nyugati féltekén élő nők 75 százaléka észleli magán a változókori tüneteket: a hőhullámokat, az álmatlanságot, az idegességet, a depressziós hangulatot, a hüvelyszárazságot, a pluszkilók lerakódását, a diszkomfortérzést. Vajon mivel magyarázható ez?

Fitohormonok

Az epigenetika szakértői szerint a genetikánk mindössze 10 százalékban szabja meg, hogyan öröklődik generációról generációra egy-egy élettani jelenség, mint például a klimax. És aki emellett még arra is fogékony, hogy a saját sorsának alakulását ne csak tétlenül nézze, hanem tegyen is érte, annak kifejezetten jó hír, hogy az életünkben milyen nagy szerep jut a környezeti hatásoknak. Ebben a legmeghatározóbb tétel kétségtelenül az, milyen az életmódunk, köztük az alvási szokásaink, a táplálkozásunk, hogy dohányzunk-e, hogy mennyi alkoholt fogyasztunk. Nagyon fontos az is, hogyan kezeljük a stresszt, képesek vagyunk-e okosan bánni vele, vagy hogy vesszük-e a fáradságot a rendszeres sportolásra.

Egy brit kutatás pedig egyenesen azt tanácsolja a nőknek, hogy akik későbbre szeretnék tolni a klimax időpontját, ne dohányozzanak, ne végeztessenek sterilizációs (művi meddőségi) műtétet és lehetőleg ne hízzanak el. Ezért nem árt, ha ezekre hatványozottan odafigyel az, aki szeretne tenni a minőségi menopauza érdekében.

Visszatérve a japán nőkre: étrendjükben sok a magas szójatartalmú fogás, tehát az európai nőknél jóval több ösztrogént utánzó izoflavont fogyasztanak. Szakértők azonban arra hívják fel a figyelmet, hogy a fitoösztrogén alkalmazásánál körültekintően kell eljárni. Sok változókorú nő küzd miómával, ami jelzés arra, hogy ösztrogénszintjük nem csökkent le annyira, hogy plusz ösztrogént kéne juttatni a szervezetükbe. A fitoösztrogén akkor jó, ha valódi ösztrogénhiányból adódó probléma áll fenn. Ma már egyre több szakember tartja fontosnak a jamgyökér használatát is, mert a benne található DHEA előhormon-szerű anyag hatására helyreállhat a felborult ösztrogén-progeszteron-egyensúly, mert pótolja a progeszteronhiányt, így mérsékli a klimaxos tüneteket.

És persze nem lehet elégszer elismételni, miben található növényi ösztrogén:

  • Hüvelyesekben: bab, borsó, csicseriborsó, lencse, szója
  • Csírákban: vöröshere-, lucerna- és szójacsíra
  • Gyümölcsökben: szilva, dinnye, gránátalma
  • Zöldségekben: brokkoli, cukkini, karfiol
  • E- és B-vitaminban gazdag magokban: olajos magvak és lenmag
  • Teljes gabonákban: rozs, zab, búza

Egyéb trükkök

Gyulladást okozó élelmiszerek kizárása: ma már egyes laboratóriumokban diagnosztizáltathatjuk, milyen élelmiszerek növelhetik a változókori panaszok intenzitását. A szervezetben zajló gyulladásokban ludas lehet a napraforgó- vagy a repceolaj, a természetes édesítőszerek, a burgonya, de a paradicsom, a padlizsán, a földimogyoró és a tejtermékek sem mindenkinek ajánlottak.

CBD-olaj: a kannabiszból kinyert természetes vegyület hatásos a változókorban fellépő ösztrogén-progeszteron-eltolódásra. A hiedelmekkel ellentétben a CBD-termékek, így az olaj sem rendelkezik pszichoaktív hatásokkal. A kannabisz a kutatások szerint alvásproblémákban, hangulatingadozásokban, ízületi fájdalmakban és gyulladásokban tud segíteni.

Rendszeres testmozgás: a közérzet javításán túl az egészség megtartásában is segít, éppen ezért elengedhetetlen a változókor idején. Legjobb, ha állóképesség-növelő, izomerősítő és nyújtó-relaxáló mozgásformát is végzünk, akár külön-külön vagy egy mozgásfajtában megtalálva ezek kombinációját. Az úszás, a kocogás, a biciklizés is ajánlott, de a hastáncot vagy az intimtornát szintén kipróbálhatjuk.

Aviva-torna: cikkünk elején említettük, hogy egyesek késleltetni is tudják a változókor beköszöntét, mégpedig az Aviva-módszerrel, amit sokszor hormontornának is szoktak nevezni. A módszer kidolgozója, Aviva Gabriella Steiner arra jött rá, hogy bizonyos mozdulatok befolyásolják a női ciklust. A torna ugyanis leginkább a kismedencei részre koncentrál, itt fokozza a vérkeringést, ezáltal javítja a szervek vitamin- és hormonellátását. Sokan esküsznek a Lung Jong nevű tibeti jóga hatására is.

Gyógynövények: a gyógynövényekkel végzett kutatások eddig legalább 1000 – a női szervezetben hormonszerű hatást kiváltó – vegyületet fedeztek fel. A változókori tünetek csökkentésére leginkább a cickafarkfüvet, az édesgyökeret, a macagyökeret, a jázminvirágot és a vörösherét, barátcserjét, komlót, poloskavészt ajánlják.

Szexszel az évek ellen: kevéssé ismert tény, hogy a több szex valóban segíthet enyhíteni egyes hüvelyi tüneteket, sőt, még a menopauza kezdetét is késlelteti. Egy tanulmány kimutatta, hogy azok a nők, akik legalább hetente egyszer szexeltek, 28 százalékkal kisebb valószínűséggel tapasztalják a menopauza tüneteit, mint azok, akik kevesebb mint havonta éltek nemi életet.

Hirdetés

Változókor könnyedén, hormonmentesen!

Hőhullámok, alvászavar, labilis hangulat – a klimax jellegzetes panaszai ötből négy változókorú nő mindennapjait keseríthetik meg. A Remifemin Plus két gyógynövény együttes erejével enyhíti a klimax kellemetlen testi és lelki tüneteit.

Vény nélkül kapható gyógyszer
www.remifemin.hu/

Remifemin Plus